Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rubens i współcześni

Małgorzata Kaczmar
"Obraz i podobieństwo" A. Wasilewskiego trafi do Muzeum Współczesnego
"Obraz i podobieństwo" A. Wasilewskiego trafi do Muzeum Współczesnego
Już niedługo w stolicy Dolnego Śląska będzie można oglądać rękopis największej polskiej epopei, zobaczyć, jaką sukienkę nosiła Telimena, przyjrzeć się dziełom Rubensa, Breughla i Rembrandta, a później współczesnym instalacjom.

Pierwsze nowe muzeum powstanie we Wrocławiu już za pół roku i będzie poświęcone największej polskiej epopei. Rękopis "Pana Tadeusza" wprawdzie znajduje się we Wrocławiu, ale można go oglądać bardzo rzadko - Ossolineum udostępnia skrypt tylko przy specjalnych okazjach. W przyszłym roku ma się to zmienić.

W Rynku, dokładnie między Dworem Polskim a Pasażem pod Błękitnym Słońcem, powstanie muzeum poświęcone dziełu Adama Mickiewicza. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przekonuje, że będzie to najnowocześniejsza tego typu instytucja w Polsce. Inwestycja pochłonie 36 milionów złotych, czyli ponad trzy razy więcej niż multimedialna fontanna na pergoli. Urzędnicy zapowiadają, że muzeum będzie interaktywne.

- Stworzymy na przykład specjalną salę, w której będzie się można poczuć jak w lesie, gdzie Telimenę pogryzły mrówki - tłumaczy Paweł Pewny z firmy RMG, która będzie się opiekować sprawami technicznymi muzeum. - Zwiedzający usłyszą szum drzew, poczują zapach grzybów i kwiatów - dodaje Pewny.

W muzeum będzie też można usłyszeć głos aktora Andrzeja Seweryna, recytującego trzynastozgłoskowiec, i obejrzeć fragment ekranizacji dzieła Mickiewicza autorstwa Andrzeja Wajdy. W muzeum pojawią się też eksponaty związane z XIX-wieczną literaturą narodowowyzwoleńczą i polskimi bohaterami narodowymi. Będzie w nim można wstąpić do gabinetów wielkich Polaków: prof. Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Prof. Bartoszewski zapowiedział, że przekaże muzeum swoje prywatne zbiory, m.in. korespondencję z Jerzym Giedroyciem, kardynałem Wyszyńskim czy Janem Pawłem II.

Trochę dłużej, bo trzy czy cztery lata, trzeba będzie poczekać na Muzeum Lubomirskich, które powstanie w 2012 lub w 2013 r. przy ul. Szewskiej. Wrocławianie będą mogli tam podziwiać dzieła najznamienitszych mistrzów malarstwa - Rembrandta, Rubensa czy Breughla. Do teraz jedyną szansą na obejrzenie eksponatów były wystawy czasowe.

Część obrazów z Muzeum Lubomirskich po wojnie została we Lwowie. Budynek, który powstanie we Wrocławiu, pomieści ponad 300 tys. eksponatów i 40 tys. fotografii. Wrocławianie będą mogli też podziwiać we wnętrzach muzeum jedną z największych w Polsce kolekcji monet i medali.

W stolicy Dolnego Śląska powstanie też Muzeum Współczesne Wrocław, do którego trafią zbiory z dolnośląskiego oddziału warszawskiej Zachęty. Budynek - nowoczesna bryła stanie przy ul. Bernardyńskiej, obok Muzeum Architektury. Jego powierzchnia będzie wynosić 4,5 tys. mkw. Inwestycja ma pochłonąć 280 mln zł. Urzędnicy chcą pozyskać pieniądze na budowę z Unii Europejskiej. Stanie się to nie wcześniej niż za trzy lata.

Zanim powstanie nowy budynek, zbiory będzie można oglądać w bunkrze przy ul. Strzegomskiej, gdzie właśnie trwa remont. Pierwsi zwiedzający pojawią się w przyszłym roku.

Tymczasem Muzeum Narodowe chce wystawić swoje eksponaty sztuki współczesnej na remontowanym strychu (do 2011 r.) i w Pawilonie Czterech Kopuł w Wytwórni Filmów Fabularnych. Minister kultury i marszałek województwa dogadali się już w tej sprawie w zeszłym roku, ale oficjalnego dokumentu wciąż jeszcze nie ma. Jednak by muzeum w Wytwórni mogło zostać otwarte, potrzebny jest kosztowny remont. Ministerstwo kultury da na nie pieniądze pod warunkiem, że zgodzi się na to Sejm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rubens i współcześni - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska