Rubens i współcześni

  Rubens i współcześni

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Już niedługo w stolicy Dolnego Śląska będzie można oglądać rękopis największej polskiej epopei, zobaczyć, jaką sukienkę nosiła Telimena, przyjrzeć się dziełom Rubensa, Breughla i Rembrandta, a później współczesnym instalacjom.
  Pierwsze nowe muzeum powstanie we Wrocławiu już za pół roku i będzie poświęcone największej polskiej epopei. Rękopis "Pana Tadeusza" wprawdzie znajduje się we Wrocławiu, ale można go oglądać bardzo rzadko - Ossolineum udostępnia skrypt tylko przy specjalnych okazjach. W przyszłym roku ma się to zmienić.

  W Rynku, dokładnie między Dworem Polskim a Pasażem pod Błękitnym Słońcem, powstanie muzeum poświęcone dziełu Adama Mickiewicza. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przekonuje, że będzie to najnowocześniejsza tego typu instytucja w Polsce. Inwestycja pochłonie 36 milionów złotych, czyli ponad trzy razy więcej niż multimedialna fontanna na pergoli. Urzędnicy zapowiadają, że muzeum będzie interaktywne.

  - Stworzymy na przykład specjalną salę, w której będzie się można poczuć jak w lesie, gdzie Telimenę pogryzły mrówki - tłumaczy Paweł Pewny z firmy RMG, która będzie się opiekować sprawami technicznymi muzeum. - Zwiedzający usłyszą szum drzew, poczują zapach grzybów i kwiatów - dodaje Pewny.

  W muzeum będzie też można usłyszeć głos aktora Andrzeja Seweryna, recytującego trzynastozgłoskowiec, i obejrzeć fragment ekranizacji dzieła Mickiewicza autorstwa Andrzeja Wajdy. W muzeum pojawią się też eksponaty związane z XIX-wieczną literaturą narodowowyzwoleńczą i polskimi bohaterami narodowymi. Będzie w nim można wstąpić do gabinetów wielkich Polaków: prof. Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Prof. Bartoszewski zapowiedział, że przekaże muzeum swoje prywatne zbiory, m.in. korespondencję z Jerzym Giedroyciem, kardynałem Wyszyńskim czy Janem Pawłem II.

  Trochę dłużej, bo trzy czy cztery lata, trzeba będzie poczekać na Muzeum Lubomirskich, które powstanie w 2012 lub w 2013 r. przy ul. Szewskiej. Wrocławianie będą mogli tam podziwiać dzieła najznamienitszych mistrzów malarstwa - Rembrandta, Rubensa czy Breughla. Do teraz jedyną szansą na obejrzenie eksponatów były wystawy czasowe.

  Część obrazów z Muzeum Lubomirskich po wojnie została we Lwowie. Budynek, który powstanie we Wrocławiu, pomieści ponad 300 tys. eksponatów i 40 tys. fotografii. Wrocławianie będą mogli też podziwiać we wnętrzach muzeum jedną z największych w Polsce kolekcji monet i medali.

  W stolicy Dolnego Śląska powstanie też Muzeum Współczesne Wrocław, do którego trafią zbiory z dolnośląskiego oddziału warszawskiej Zachęty. Budynek - nowoczesna bryła stanie przy ul. Bernardyńskiej, obok Muzeum Architektury. Jego powierzchnia będzie wynosić 4,5 tys. mkw. Inwestycja ma pochłonąć 280 mln zł. Urzędnicy chcą pozyskać pieniądze na budowę z Unii Europejskiej. Stanie się to nie wcześniej niż za trzy lata.

  Zanim powstanie nowy budynek, zbiory będzie można oglądać w bunkrze przy ul. Strzegomskiej, gdzie właśnie trwa remont. Pierwsi zwiedzający pojawią się w przyszłym roku.

  Tymczasem Muzeum Narodowe chce wystawić swoje eksponaty sztuki współczesnej na remontowanym strychu (do 2011 r.) i w Pawilonie Czterech Kopuł w Wytwórni Filmów Fabularnych. Minister kultury i marszałek województwa dogadali się już w tej sprawie w zeszłym roku, ale oficjalnego dokumentu wciąż jeszcze nie ma. Jednak by muzeum w Wytwórni mogło zostać otwarte, potrzebny jest kosztowny remont. Ministerstwo kultury da na nie pieniądze pod warunkiem, że zgodzi się na to Sejm.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum Pana Tadeusza, extra pomysł!

   zoom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Muzeum Pana Tadeusza, to extra pomysł!
   Na to naprawdę nie żal pieniędzy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama