Mają pomysł na wielkie wieże we Wrocławiu

  Mają pomysł na wielkie wieże we Wrocławiu

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wieże ciśnień jako wizytówki naszego miasta. W jednej ma być hotel, a w drugiej centrum techniki.
  W wieży ciśnień przy ulicy Sudeckiej powstanie hotel. Pokoje zajmą górne piętra gmachu - teraz stoją puste. Nie wiadomo jeszcze, ile hotel będzie miał gwiazdek. - Chcemy jednak, aby był elegancki - zapowiada Elżbieta Ignatowicz, przedstawicielka właściciela budynku.

  Teraz w wieży działa restauracja. Ta, kiedy hotel zostanie otworzony, pozostanie na swoim miejscu. Jednak przekształcenie wieży w hotel to nie taka prosta sprawa. Oprócz kapitalnego remontu wnętrz, trzeba górne partie połączyć schodami z resztą obiektu. Ale po zakończeniu wszystkich prac efekt ma być imponujący.

  Oprócz niesamowitych widoków - budynek ma 62 metry wysokości - na gościach wrażenie ma zrobić również industrialny wygląd wnętrz. Pierwszych gości hotel ma przyjąć jeszcze przed rokiem 2012. Tak przynajmniej chciałby inwestor.

  Rok później swoje podwoje ma otworzyć druga wielka (40 metrów wysokości) wieża ciśnień - ta przy ul. Na Grobli. Jeszcze dwa lata temu swoje spektakle wystawiała tam grupa teatralna Ad Spectatores. Teraz wiadomo, że powstanie tam Wrocławskie Centrum Nauki. W zabytkowym wnętrzu, dzięki ekspozycjom, dowiemy się w przystępny sposób o wielu zjawiskach fizyki, chemii i otaczającej nas przyrody. Poznamy też dorobek naukowy Wrocławia, zobaczymy, jak działa laboratorium kryminalistyki i czym są alternatywne źródła energii.

  Rok później swoje podwoje ma otworzyć druga wielka (40 metrów wysokości) wieża ciśnień - ta przy ul. Na Grobli.
  - Właśnie pracujemy nad projektem całości - informuje Urszula Badura, dyrektorka spółki Zarządu Inwestycji Miejskich. Jeśli urzędnicy znajdą pieniądze, to prace budowlane w środku zaczną się jeszcze w styczniu.
  Wieże ciśnień były budowane na przełomie XIX i XX wieku, by zaopatrywać miasto w wodę. W środku budowli znajdowały się wielkie zbiorniki, z których rurami, dzięki wytworzonemu ciśnieniu, woda płynęła do kranów w mieszkaniach.

  Inne wieże
  We Wrocławiu jest 7 wież ciśnień. Jedna wciąż działa.
  Wciąż funkcjonuje obiekt w Leśnicy. Jeszcze kilka lat temu działała wieża na Świątnikach. Wciąż niezagospodarowana jest ta przy pl. Daniłowskiego. Podobnie jest z budynkiem na Tarnogaju. Natomiast w wieży na Brochowie swoją siedzibę zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Brochowa.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama