Pozbierać się po nawałnicy

  Pozbierać się po nawałnicy

  Grzegorz Chmielowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Połamana i poturbowana przez huragan Legnica wciąż zbiera się po czwartkowej nawałnicy. W centrum miasta, gdzie huragan wyrządził największe szkody, słychać przede wszystkim jazgot pił.
  Strażacy i robotnicy firm komunalnych usuwają z ulic i chodników przewrócone drzewa. Na podwórkach uwijają się sprzątaczki, zbierając gałęzie, liście, zamiatając gruz po rozbitych dachówkach.
  Najwięcej ucierpiał park, przedwojenna duma miasta.

  To tutaj organizowano w latach 20. ogólnoniemieckie wystawy gospodarcze, które miały wszystkim pokazać, że upokorzony i pobity w wojnie światowej naród już pozbierał się po klęskach militarnych. Za naszych czasów legnicki park był pielęgnowany z różnym przekonaniem i skutkiem. Ale udało się uchronić stare drzewa, które były dumą miasta.

  Dziś legnicki park przypomina pole bitwy. Powalone drzewa, sterczące w niebo kikuty pni bez gałęzi, poniszczone ławki, kosze, alejki itd.
  I zwykle, jak to po wojnie, są tacy, którzy chcą na nieszczęściu skorzystać. Nie brakuje szabrowników. W piątkowy ranek, kilkanaście godzin po nawałnicy, na obrzeżach parku pojawiło się mnóstwo legniczan z aparatami, którzy robili zdjęcia pobojowiska i ze smutkiem przyglądali się swoim ulubionym alejkom pokrytym gałęziami i liśćmi.

  Ale gdy jedni rozpływali się w sentymentach, inni piłowali już konary drzew i zwozili je do swoich piwnic. Co więcej, pojawiły się ekipy, które zabrały się za grube pnie. Bo przecież idzie sezon na drewno kominkowe. Złomiarze zaś wyciągają z parku wszystko, co da się spieniężyć w skupie złomu. Legnicki park przeżywa drugą nawałnicę. Być może równie groźną, jak te 10 minut w czwartkowy wieczór.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama