Szpital w Świdnicy walczy z korupcją

  Szpital w Świdnicy walczy z korupcją

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zaopiekują się nami i wyleczą bez czekolady i kawy. Drobne prezenty także mogą być łapówkami.
  Szpital "Latawiec" w Świdnicy wprowadza program antykorupcyjny. O tym, jakie zasady panują w placówce, pacjenci informowani są przez personel, dostają też specjalne broszurki.
  Dodatkowo w "Latawcu" znajduje się specjalna skrzynka. Ma ona zapewnić anonimową możliwość zgłaszania dyrekcji ewentualnych nieprawidłowości. Są też numery telefonów, adresy e-mail do Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrekcji szpitala oraz informacje, jaka odpowiedzialność zawodowa grozi lekarzom za przyjmowanie łapówek.

  - Personel jest przygotowany na to, by pacjentom dawać do zrozumienia, że każdy chory jest traktowany tak samo dobrze, i by stanowczo odmawiać przyjmowania łapówek - mówi Małgorzata Jurkowska, specjalista ds. jakości w świdnickiej placówce.
  Lekarze oraz ordynatorzy mają też zakaz pracy u konkurencji. Dotyczy on przede wszystkim prywatnych praktyk. Nie mogą tam wykonywać zabiegów, które przeprowadza szpital w ramach umów z NFZ.
  Lekarze oraz ordynatorzy mają też zakaz pracy u konkurencji. Dotyczy on przede wszystkim prywatnych praktyk.
  - Aby nie było korupcji, lekarze muszą dobrze zarabiać, a pacjent nie powinien na zabieg czekać miesiącami - tłumaczy Jacek Domejko. Na czas oczekiwania na niektóre zabiegi, niestety, często wpływu nie ma, ale na zarobki swoich lekarzy już tak. Dlatego szpital zatrudniał większość lekarzy na kontraktach. Zarabiają dużo. Wystawiają faktury na 15 do nawet 30 tys. zł miesięcznie. Mają płacone za godziny pracy, ale też prowizje od zabiegów. Zależy im więc, by pracować dużo i efektywnie. Nawet ci, którzy mają umowę o pracę, nie powinni mieć powodów do narzekań. Ich średnia pensja to około 7 tys. zł brutto.

  Domejko przyznaje, że do wdrożenia programu skłoniła go powszechna opinia Polaków, że korupcja w szpitalach to codzienność, ale i nieprawidłowości we własnej placówce.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama