Opowieści cudem ocalonych

  Opowieści cudem ocalonych

  Tomasz Woźniak, Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W czwartek wielu legniczan otarło się o śmierć. Teraz opłakują zrujnowany park i stary cmentarz.
  Kilkanaście minut przed 19 emeryt Józef Puchała zauważył, że nad miasto nadciąga przerażająca, czarna chmura. Uciekł do domu przy ul. Zielonej, tuż przy parku Miejskim.
  - Ledwo zamknąłem drzwi, w park uderzył tajfun - opowiada. - Momentalnie zrobiło się ciemno. Zamykając okno, słyszałem krzyki uciekających przed nim spacerowiczów. Widziałem, jak wiatr porwał matce małe dziecko i rzucił je w krzaki.

  Pan Józef widział, jak wichura łamie piękne, stare drzewa na podwórzu II LO i jak gałęzie przygniatają ludzi koło pomnika śpiącego lwa.
  Tam właśnie, główną aleją, szła z psem i znajomymi 16-letnia Paulina Martynek. Kolega uratował jej życie - pchnął ją, dzięki czemu nie została przy-gnieciona przez upadające drzewo. Potem już tylko kątem oka widziała, jak doskoczył do wózka przygniecionego przez konar, by wyciągnąć płaczące w nim dziecko.
  - Ja pomogłam uwolnić się jego mamie, którą przygniotła gałąź - opowiada legniczanka. - Pobiegliśmy pod inne drzewo, ale ono też zaczęło się przechylać, więc schowaliśmy się do pizzerii nad Kozim Stawem.

  Dopiero tam Paulina poczuła ból w plecach. Uderzyła ją jedna z fruwających gałęzi. Jeszcze w sobotę dziewczyna pozostanie na obserwacji w szpitalu.
  Uderzenia nie poczuła również Katarzyna Wojciechowska z Bytomia, 17-letnia uczestniczka mistrzostw Polski w łucznictwie, które w czwartek rozpoczynały się na stadionie w parku. Gdy zawodnicy uciekali do szatni, pobiegła po sprzęt, by nie porwał go wiatr.

  - Jakiś wielki przedmiot leciał w moją stronę, więc odskoczyłam - mówi łuczniczka. - Sądziłam, że mi się udało, ale w szatni zobaczyłam ogromną ranę na kolanie.
  Dziewczynie założono kilka szwów. W piątek próbowała strzelać. Po pierwszej serii była w dziesiątce najlepszych, ale nie mogła utrzymać równowagi na bolącej nodze.

  Dariusz Rapacz razem z czteroletnim synkiem poszedł nad Kaczawę koło parku.
  - Nagle zrobiło się zupełnie cicho, jakby wszystko zamarło. Usłyszałem wielki huk i zobaczyłem olbrzymią, czarną chmurę szybko sunącą z południa - wspomina Rapacz. - Wśród jej kłębowisk zobaczyłem wirujące konary drzew. Złapałem dziecko i pobiegliśmy, a w miejscu, gdzie jeszcze przed chwilą staliśmy, upadło drzewo, potem następne i następne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :(

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

   masakra, nie jestem z Legnicy ale współczuje jej mieszkańcom

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama