Toyota daje szansę zwalnianym przez Takatę

  Toyota daje szansę zwalnianym przez Takatę

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Blisko stu pracowników wałbrzyskiego zakładu Takata Petri przyszło we wtorek na spotkanie z przedstawicielami Toyoty MMP w Wałbrzychu i firmy pośredniczącej w zatrudnianiu.
  Toyota chce do września zatrudnić pięćdziesiąt osób - to duża szansa dla zatrudnionych w Takacie.
  Centrala firmy zapowiedziała bowiem, że wałbrzyski zakład będzie działał tylko do końca sierpnia, potem produkcja zostanie przeniesiona do Rumunii.

  W efekcie ponad 570 osób trafi na bruk.
  - Ci pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje i praktykę, więc jest szansa, że znajdą zajęcie w naszej firmie - mówi Grzegorz Górski, rzecznik Toyoty MMP w Wałbrzychu.

  W trakcie spotkania pracownicy Takaty mogli poznać warunki zatrudnienia w Toyo-cie i porozmawiać z pracownikami agencji pracy tymczasowej. Chętni wypełnili na miejscu kwestionariusze, dzięki którym formalnie mogli rozpocząć proces rekrutacji.

  - Większość pytań dotyczyła terminów i szczegółów samego procesu rekrutacji oraz zasad zatrudnienia w ramach pracy tymczasowej - wyjaśnia Grzegorz Górski z Toyoty.
  W sierpniu ponad 570 pracowników Takata Petri w Wałbrzychu trafi na bruk.
  Kwestionariusze wypełnili m.in. Krzysztof Dziedzic i Grzegorz Lawryk. Pracują w Takacie od piętnastu miesięcy. Umowy kończą się im w lipcu.
  - Jeszcze nie wiemy, czy dostaniemy jakieś odszkodowania, bo odprawy nam się nie należą - mówi załamany Grzegorz Lawryk. Przyznaje, że cały czas szuka innego zajęcia, ale to niełatwe.

  O to, by tacy pracownicy nie zostali pod koniec sierpnia z pustymi rękami, walczą związki zawodowe.
  Od kilku dni trwają negocjacje z zarządem wałbrzyskiego zakładu Takata Petri. Związkowcy chcą, żeby firma wypłaciła 10 tys. zł odszkodowania tym, którzy pracują krócej niż dwa lata. Natomiast pozostali mieliby dostać 4 tys. zł za każdy przepracowany rok. Oprócz tego odprawy, które się im należą zgodnie z przepisami.

  - Ważne jest dla nas również to, żeby sprawiedliwie podzielić pieniądze zgromadzone na funduszu socjalnym, przecież były odkładane z naszych pensji - mówi Janusz Kowalski ze związków zawodowych w Takacie.

  Zarząd firmy na razie nie zgadza się na wysokość odpraw. Wciąż nie wypracowano kompromisu. W tej sprawie mają się odbyć kolejne spotkania związkowców z zarządem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama