Urzędy pracy mogą sfinansować naukę 45+

  Urzędy pracy mogą sfinansować naukę 45+

  MP, BMK

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeżeli ukończyłeś 45 lat życia i chcesz podnieść swoje kwalifikacje, możesz otrzymać dofinansowanie szkolenia nawet wtedy, gdy nie jesteś zarejestrowanym bezrobotnym.
  Musisz tylko zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy.

  Przed tygodniem pisaliśmy, że starosta, a właściwie działający w jego imieniu powiatowy urząd pracy, może pokryć koszty szkolenia osoby, która ukończyła 45 lat, nawet do trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 9 556,83 zł.

  Czytelnicy pytali nas, czy na takie dofinansowanie mogą liczyć jedynie osoby bezrobotne. Odpowiedź brzmi: nie. Po to, by ubiegać się o pokrycie przez urząd pracy kosztów szkolenia, wystarczy być zarejestrowanym w tym urzędzie jako osoba poszukująca pracy.

  Poszukujący pracy może, ale nie musi być osobą niezatrudnioną. Może to być też osoba będąca pracownikiem, która chce zmienić swoje obecne zatrudnienie na inne, która chce pracować w większym wymiarze czasu pracy lub podjąć dodatkową pracę. Status poszukującego pracy uzyskuje się po zarejestrowaniu w powiatowym urzędzie pracy. 9 556,83 złotych można przeznaczyć na pokrycie kosztów szkolenia jednej osoby 45+

  Na pokrycie kosztów szkolenia mogą liczyć, oprócz czterdziestopięciolatków, także osoby:
  - będące w okresie wypowiedzenia pracy z przyczyn niedotyczących pracownika,
  - zatrudnione w firmie, wobec której ogłoszono upadłość lub która jest w trakcie likwidacji,
  - które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników jako małżonkowie lub domownicy rolnika i chcą podjąć pracę albo działalność gospodarczą poza rolnictwem.

  We wrocławskim PUP projekt ten nie jest obecnie realizowany. O kierowaniu na szkolenia finansowane przez urząd decyduje nie wiek, a możliwość podjęcia pracy po ukończeniu szkolenia, bo w tutejszym PUP ofert zatrudnienia jest sporo. Być może sytuację zmieni pakiet antykryzysowy, którego wejście zapowiadane jest na jesień.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama