Trzeci wymiar: Najszybsze rymy pochodzą z Wałbrzycha

  Trzeci wymiar: Najszybsze rymy pochodzą z Wałbrzycha

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zespół Trzeci Wymiar w komplecie, czyli Szad (Michał Baryła), Pork (Krzysztof Borkusz) i Nullo (Patrycjusz Kochanowski)
  1/4
  przejdź do galerii

  Zespół Trzeci Wymiar w komplecie, czyli Szad (Michał Baryła), Pork (Krzysztof Borkusz) i Nullo (Patrycjusz Kochanowski) ©Fot. Dawid "Sear" Pietraszewski

  Rapują w zawrotnym tempie, podwajają i potrajają rymy jak żadni inni raperzy w Polsce. Do sklepów muzycznych trafiła trzecia płyta wałbrzyszan z Trzeciego Wymiaru - jednego z najpopularniejszych hiphopowych zespołów w kraju.

  To pierwszy album wydany we własnej wytwórni raperów, znanych z przebojów "Dla mnie masz stajla", "15 MC's" czy "Skamieniali" - Labirynt Records.

  Mimo prawie pięćdziesięciu tysięcy sprzedanych płyt, Nullo (Patrycjusz Kochanowski), Szad (Michał Baryła) i Pork (Krzysztof Borkusz) nie poszli w ślady Meza czy Donia i nie uprawiają hiphopolo, czyli mających niewiele wspólnego z rapem, tandetnych, w głównej mierze instrumentalnych podkładów muzycznych i łzawych melodii. Na najnowszej płycie "Złodzieje czasu" postawili na rdzenne hiphopowe brzmienie.

  - Zdecydowaliśmy się pójść pod prąd obecnym trendom panującym w muzyce i zrobić album, który brzmi jak te ze złotej ery hip-hopu zza Oceanu - mówią zgodnie raperzy.

  Dwupłytowe wydawnictwo wyprodukowali znakomici DJ-e: Kut-O i Creon, który już współpracował z raperami przy poprzednich płytach. Każdy z DJ-ów odpowiedzialny jest za jeden z krążków. Nie brakuje na albumach winylowych skreczy, chwytliwych sampli i znaku firmowego Trzeciego Wymiaru: podwajania i potrajania rymów.

  Na "Złodziejach czasu" są też wpadające w ucho melodie, jak w promującym wydawnictwo reggae'owym "Złap za broń" czy okraszonym soulowym samplem "Choć niewiele mam". Jeśli chodzi o teksty, najnowszy krążek to swego rodzaju oda do hip-hopu. W "To nie film" Pork rymuje: "potrzebny jest mi rap jak ludziom ogień". I to słychać, choćby w "One Hip Hop, One Nation" z gościnnym udziałem niemiecko-amerykańskiej grupy Noo Age. Utwór przypomina najlepsze dokonania klasyków gatunku z lat osiemdziesiątych, jak KRS One.

  Wałbrzyszanie nie zapomnieli też o swoich rodzinnych stronach. Mieszkający teraz we Wrocławiu raperzy w "Mieście zielonego dębu" wychwalają zalety Wałbrzycha. Nie po raz pierwszy. Lokalny patriotyzm pokazywali już na poprzednich krążkach ("Czarne chmury nad miastem" z drugiej płyty "Inni niż wszyscy" [2006]). Wtedy była to dość gorzka refleksja na temat bezrobocia i braku perspektyw.

  Jednego jednak można być pewnym: artyści swoje miasto kochają. I promują dolnośląski hip-hop. Dwa lata temu pod szyldem "Zdolny Śląsk Tour" zorganizowali trasę koncertową po naszym regionie, promującą lokalne składy.

  Przygoda raperów z hip-hopem na na dobre zaczęła się 11 lat temu, kiedy Nullo i Szad jako Poetikanonim nagrali własnym sumptem pierwszy w Wałbrzychu hiphopowy krążek "Zawsze tu byłem". Dwa lata później, już z Porkiem i DJ-em SPH stworzyli utwór "Status Quo". W 2003 roku ukazał się ich pierwszy album "Cztery Pory Rapu" , który był artystycznym i komercyjnym sukcesem (prawie 20 tys. sprzedanych egzemplarzy). Oryginalny sposób rymowania spodobał się publiczności i kolegom po fachu: grupa współpracowała z takimi artystami, jak Wall-E, Peja czy Sidney Polak.

  Na żywo Trzeci Wymiar będzie można zobaczyć na Dolnym Śląsku na przełomie października i listopada. Wtedy zespół wyruszy w kolejną odsłonę wspomnianej już trasy "Zdolny Śląsk Tour 2".

  Trzeci Wymiar "Złodzieje czasu", Labirynt Records 2009, cena 32,99 zł.


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobre

   zoom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 115 / 102

   dobre

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to atrapa muzyczna

   solideogloria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 62

   W jednez z kreskówek, jakie pamiętam z dzieciństwa, padł tekst: łagodne pigułki dla łagodnych ludzi. Tutaj mamy atrapę muzyczną dla ludzi z atrapą gustu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odezwała się atrapa człowieka

   Kolumb1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Sam jesteś atrapa jeżeli nie wiesz że o gustach się nie decyduje. A tak poza tym to jest Rap jakbyś chciał wiedzieć, a nie jakieś sztuczne piosenki wykreowane przez marketing i media. Chyba taki...rozwiń całość

   Sam jesteś atrapa jeżeli nie wiesz że o gustach się nie decyduje. A tak poza tym to jest Rap jakbyś chciał wiedzieć, a nie jakieś sztuczne piosenki wykreowane przez marketing i media. Chyba taki masz gust nie :D ? "Jak to Szad nawinął:

   "Powiedz co to za artysta, przed którym jest kartka czysta
   Co najwyżej wokalista, co stepuje jak zagwizdasz
   Jak im Cygan nie napisze, będzie blada pizd*"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na zdjeciu

   ghost (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 118 / 82

   pork jest w środku, szad jest z lewej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niezle

   hiphop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 72

   dobra muzyka, daja rade chłopaki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama