Wrocław: Stowarzyszenie chorych donosi na NFZ

  Wrocław: Stowarzyszenie chorych donosi na NFZ

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskie stowarzyszenie chorych na zwyrodnienie stawów kręgosłupa zamierza donieść do prokuratury na dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia - ujawnił na piątkowej konferencji prasowej szef Stowarzyszenia Bartłomiej Kuchta.
  Problem dotyczy finansowania drogiej terapii z użyciem zagranicznych leków. Nie są one refundowane.
  Jedna fiolka preparatu Kosztuje 2,5 tys zł.

  W 2007 roku stowarzyszenie prowadziło z NFZ rozmowy na temat możliwości sfinansowania terapii grupie mieszkańców Dolnego Śląska, którzy najbardziej potrzebowali leku.
  - To były osoby, u których choroba posunęła się już tak daleko, że groziła im niepełnosprawność - mówił Bartłomiej Kuchta.
  - Początkowo NFZ wyraził zgodę. Przygotowano wspólnie z fachowcami listę osób które miały przejść terapię. Jednak Narodowy Fundusz Zdrowia stwierdził, że nie ma prawnych możliwości jej sfinansowania.

  - Wykryliśmy, że w tym samym czasie, w którym odmawiano leczenia nam i pacjentom z naszej listy, sfinansowano koszty terapii kilku innych osób z Dolnego Śląska - denerwuje się Bartłomiej Kuchta. Jego zdaniem to skandal, który musi wyjaśnić prokuratura. Szczególnie, że do leczenia wykorzystano najdroższy z trzech dostępnych na rynku preparatów. Kuchta podejrzewa nawet korupcję.

  - Jeżeli są jakieś nieścisłości to prokuratura jest od tego, żeby je wyjaśnić - odpowiada rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia Joanna Mierzwińska.
  Według niej mogło dojść do zwykłego nieporozumienia. Na rynku dostępne są trzy preparaty dla chorych na zwyrodnienie stawów kręgosłupa. Ale w 2007 roku NFZ mógł zapłacić za leczenie tylko jednym z nich. To skutek bardzo skomplikowanych zasad finansowania procedur medycznych w Funduszu.

  Rzeczniczka tłumaczy, że osoby z listy przygotowanej przez Stowarzyszenie, chciały przejść terapię dwoma lekami, które finansowane być nie mogły. Gdyby zwróciły się o trzeci ze specyfików a wnioski zaakceptowałby wojewódzki konsultant do spraw reumatologii, Fundusz zapłaciłby za terapię.

  - Nieprawda - przekonuje Bartłomiej Kuchta. - W 2007 roku przekonywano nas, że nie ma prawnych możliwości finansowania leczenia żadnym z trzech leków na zwyrodnienie stawów kręgosłupa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZWYRODNIENIE STAWÓW. ODŻYWIANIE/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

   Otylia, W-wa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10


   PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
   Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem,...rozwiń całość


   PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
   Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

   WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
   Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

   A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
   Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

   Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
   ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/

   BH.305.
   ENGLISH VERSION: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

   Biologia, medycyna.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama