Plac św. Macieja kontra Rynek

  Plac św. Macieja kontra Rynek

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Eleganckie warsztaty rzemieślnicze i pracownie artystów - taki jest pomysł na plac świętego Macieja. Urzędnicy chcą przywrócić mu przedwojenny prestiż.
  Plac św. Macieja, jedno z najbardziej urokliwych miejsc Nadodrza, budowano ponad dekadę. Kiedyś ogromne pole w centrum miasta należało do klasztoru Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Jednak w połowie XIX w., gdy przedwojennemu Breslau w rozkwicie rewolucji przemysłowej zaczęło przybywać mieszkańców, władze miasta stwierdziły, że czas wybudować nowe kamienice w centrum.

  W 1869 roku utworzono Spółkę Budowy Komandytowej Pola Maciejowego, której członkowie zamierzali zamienić pusty teren w elegancki skwer otoczony dochodowymi kamienicami. Pomysłu nie zrealizowano - plac zbudowano w końcu w stylu angielskim, na planie prostokąta.
  Zielony skwer z imponującą fontanną otaczały kilkupiętrowe kamienice.
  I choć nie mieszkali tu bogacze, stylowe budynki z wieżyczkami i wykuszami, a szczególnie najbardziej reprezentacyjna kamienica przy obecnej ul. Henryka Brodatego i spory skwer z ogromną fontanną sprawiły, że była to jedna z najpiękniejszych części miasta.

  Tuż po wojnie pl. św. Macieja stał się miejscem, gdzie trafili pierwsi osadnicy ze wschodu. Puste miejsca po kamienicach, w które akurat trafiły bomby, zastąpiono plombami z wielkiej płyty, a w zachodniej części placu wyrosła szkoła w typowo komunistycznym stylu. Po dawnym prestiżu nie było już śladu. Ale teraz urzędnicy chcą, by pl. św. Macieja wrócił do przedwojennej świetności. Ma to się stać m.in. dzięki "strefie zakupów niecodziennych".

  Co to takiego?
  - Chcemy zachęcić rzemieślników i artystów, by otwierali w tej części miasta eleganckie lokale użytkowe - mówi Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego wrocławskiego magistratu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pycha

   mlodywroclaw.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 33

   Nieskromnie przyznam, że koncepcja "Witryn Nadodrza" to moje dzieło :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama