Ludzie z Toyoty spotkają

  Ludzie z Toyoty spotkają się z pracownikami Takaty

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ponad pięćdziesiąt osób chce przyjąć do pracy Toyota MMP. To szansa dla zwalnianych z innej japońskiej firmy - Takaty Petri.
  Centrala tej ostatniej firmy podjęła decyzję o likwidacji fabryki w Wałbrzychu.
  - Jesteśmy otwarci na propozycję spotkania z pracownikami Takaty, by przedstawić aktualną ofertę zatrudnienia w fabryce Toyoty w Wałbrzychu - wyjaśnia Grzegorz Górski z Toyoty MMP.
  Z inicjatywą takiego spotkania wystąpili związkowcy oraz Urząd Pracy w Wałbrzychu.

  Toyota już wcześniej ogłosiła, że za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej planuje przyjęcie ok. 50 osób do zakładu w Wałbrzychu.
  - Z pewnością skorzystamy z oferty Toyoty - komentują związkowcy z wałbrzyskiego zakładu Takata Petri.

  W czwartek spotkają się z zarządem swojej firmy. Chcą negocjować warunki zwolnienia.
  Najważniejsza jest wysokość odpraw. Zgodnie z przepisami należy się trzymiesięczna wypłata. Jednak związkowcy chcą uzyskać wyższą kwotę.

  Kolejna sprawa to staż pracy osób, które przeszły do wałbrzyskiego zakładu z fabryki Takaty w Krzeszowie (drugiej w Polsce).
  - Zależy nam na tym, by można było tym osobom doliczyć staż pracy z Krzeszowa - wyjaśnia Janusz Kowalski, szef związków w Takacie w Wałbrzychu.
  Do września Toyota MMP chce zatrudnić 50 osób. To szansa dla zwolnionych.
  Pracownicy mają również nadzieję, że uda im się wynegocjować odszkodowania dla tych, którym teraz kończą się umowy. Zgodnie z przepisami nie należą się im żadne dodatkowe pieniądze.
  Wałbrzyski zakład Takaty Petri ma działać do końca sierpnia. Pracę straci ponad 570 osób. - Decyzja została podjęta ze względu na duże straty, poniesione w związku z utrzymaniem pełnej produkcji w ostatnich latach - tłumaczą w firmie. - Produkcja stała się nierentowna, dlatego udziałowcy spółki postanowili, że nie będą dłużej finansować działalności w Polsce.

  Takata to pierwszy zakład, który zaczął działać w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wiadomo, że wypełnił wszystkie swoje zobowiązania, związane z przyznaniem ulg podatkowych (takie umowy podpisują wszystkie firmy w strefie).

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo