Ważne
  Zarabianie na skamielinie

  Zarabianie na skamielinie

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ministerstwo promuje 100 geoatrakcji kraju. Aż 13 takich miejsc znajduje się na Dolnym Śląsku.
  Skałki, stare kopalnie czy nawet hałdy mogą być atrakcyjnym celem wypraw turystycznych. Z takiego założenia wyszło Ministerstwo Środowiska, tworząc katalog obiektów geoturystycznych naszego kraju.

  Ministerialni urzędnicy twierdzą, że jest w nich ukryty ogromny potencjał turystyczny, który z nielicznymi wyjątkami nie jest jeszcze doceniany tak, jak na to zasługuje.
  - Przez długie lata Polska była krajem surowcowym. Pozostałością tego okresu są między innymi nieczynne kamieniołomy - tłumaczy Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju.
  Wyjaśnia, że poprzez stworzenie katalogu chcieliby zachęcić do ich zagospodarowania. Tak od lat dzieje się już za granicą.

  - Jestem przekonany, że w bliskiej przyszłości pojawią się inwestorzy, którzy zechcą wybudować hotele na przykład w pięknych starych kamieniołomach na terenie Sudetów - mówi Jezierski.

  O tym, jakie obiekty trafią na listę, decydowali fachowcy. W tworzeniu katalogu pomagali między innymi naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wzięli pod lupę ponad 1000 kopalni, skałek i innych obiektów z całej Polski. Sprawdzali, które są na tyle wyjątkowe, że zasługują na to, by je docenić.

  Spośród wszystkich wybrano 100 najbardziej unikatowych. Na Dolnym Śląsku jest ich 13. I ta liczba daje nam trzecie miejsce w kraju. Więcej atrakcji geoturystycznych mają tylko Małopolska i Podkarpacie. Najmniej ma łódzkie - jedną.

  Gminy i zarządcy obiektów w katalogu Ministerstwa widzą szansę na to, żeby łatwiej zdobyć pieniądze np. z UE na zagospodarowanie obiektów. A wymaga tego większość atrakcji, które trafiły na listę, m.in. kopalnia rud niklu w Szklarach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BŁĄD

   OLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   MA STRONIE JEST BŁĄD MINISTERSTWO ŚRODOWISKA MA ADRES WWW.MOS.GOV.PL A NIE
   www.ms.gov.pl TO ADRES MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI :)

   POZDRAWIAM OLO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo