Unia dołoży uczelniom do nowych specjalności

  Unia dołoży uczelniom do nowych specjalności

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nieco ponad 80 mln zł z Unii Europejskiej dostanie dziesięć publicznych i prywatnych uczelni z Dolnego Śląska.
  Najwięcej trafi do Politechniki Wrocławskiej. Ministerstwo nauki rozstrzygnęło właśnie konkurs, oceniając projekt tej uczelni jako najlepszy w Polsce.

  Wrocławskie uczelnie chcą m.in. ściągać fachowców z firm, dawać stypendia zdolnym doktorantom i doktorom oraz organizować wyjazdy wykładowców na zagraniczne staże czy szkolenia. Pomysły będą wprowadzane w życie już od października, a fundusze powinny trafić do naszych szkół do końca tego roku.


  Politechnika Wrocławska dostanie ponad 23 mln zł.
  - Za te pieniądze poszerzymy ofertę studiów w języku angielskim - mówi prof. Andrzej Kasprzak, prorektor ds. nauczania. - Oczywiście, już dziś mamy zajęcia w tym języku, ale zależy nam, żeby powstały całe specjalizacje.

  Nowe kierunki dla studentów wprowadza Uniwersytet Przyrodniczy, który dostanie z ministerstwa nauki prawie 10 mln zł. Na uczelni będzie można już od przyszłego roku akademickiego studiować bioinformatykę oraz zarządzanie i inżynierię produkcji.

  Ciekawie zapowiadają się także zmiany na Uniwersytecie Ekonomicznym, któremu ministerstwo przekaże ponad 9 mln zł. Za te pieniądze uczelnia chce uruchomić trzy nowe specjalności, w tym dwie w języku angielskim. Projekt przewiduje także szkolenia dla samych badaczy, które mają podnieść ich umiejętności.

  Uczelnia chce także zaproponować możliwość nauki osobom niezwiązanym na co dzień z Uniwersytetem Ekonomicznym. Chodzi o wprowadzenie 40-godzinnych szkoleń z zarządzania finansami czy rachunkowości, na które mogliby się zapisywać nie tylko pracownicy uczelni.

  Co ciekawe, sporą gotówkę dostaną także szkoły prywatne. Najwięcej, bo aż cztery różne projekty, warte łącznie blisko 10 mln złotych, będzie mogła zrealizować Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu z Wrocławia. I tutaj pieniądze pójdą na nowe specjalności (np. studia inżynierskie z logistyki) oraz szkolenia dla nowych wykładowców uczelni.

  Duży zastrzyk gotówki - 10 mln zł - dostanie Wyższa Szkoła Bankowa.
  - Dzięki temu uruchomimy darmowe studia na administracji, przeszkolimy pracowników z języka obcego i przygotowania pedagogicznego, zaprosimy na wykłady znanych naukowców - wylicza Piotr Spychała, dyrektor generalny WSB. Poza tym uczelnia zafunduje swoim świeżo upieczonym studentom kursy wyrównawcze z matematyki oraz umożliwi im kontakty i wizyty w konkretnych firmach jeszcze w trakcie studiów.

  Pomysły wrocławskich uczelni, które dofinansuje Unia Europejska, będą realizowane od października tego roku aż do 2013 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama