Zamek w Świnach ma nowego właściciela

  Zamek w Świnach ma nowego właściciela

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowy właściciel szykuje projekt odbudowy zamku. Chce otworzyć tu restaurację, hotel i muzeum.
  Jarosław Cybulski - właściciel ekskluzywnego Dworu Chotynia i wieloletni doradca Kancelarii Prezydenta RP w zakresie doboru win na przyjęcia dla głów państwa - w Świnach zakochał się od pierwszego wejrzenia.

  Rok temu przyjechał na tygodniową eskapadę po Dolnym Śląsku. Gdy przy ruinach zamku zobaczył tabliczkę "Teren prywatny", pomyślał z zazdrością, że ktoś mieszka w pięknym miejscu. A zaraz potem odkrył, że budowla jest na sprzedaż. Nie wahał się ani chwili.
  - W ciągu miesiąca podpisałem umowę - opowiada.

  Za trzy, pięć lat zamierza odbudować zamek, zadaszyć i otworzyć w nim restaurację, hotel oraz muzeum. Po rozmowie z legnickim konserwatorem zabytków Zdzisławem Kurzeją zlecił przygotowanie projektów architektonicznego i budowlanego.
  Chce wrócić do jego biura z gotową do-kumentacją, by obgadać szczegóły. Zdaje sobie jednak sprawę, na co się porywa. W Świny trzeba będzie W Świny trzeba będzie zainwestować kilkanaście milionów złotych.zainwestować kilkanaście milionów złotych.

  - Liczę na dofinansowanie ze środków na ratowanie dziedzictwa kultury - mówi Jarosław Cybulski. Przyznaje, że bez tego wsparcia jego plany stracą sens.

  Jarosław Cybulski ma doświadczenie w takich sprawach - od pięciu lat z powodzeniem prowadzi pod Warszawą Dwór Chotynia, luksusowy hotel z restauracją i winoteką. W 1999 roku, gdy jeszcze nie widział Świn, kupił zrujnowany dworek w Żakowie w pobliżu Mińska Mazowieckiego.

  Deklaruje, że jeśli będzie zmuszony wybierać pomiędzy inwestycją w Żakowie a tą na Dolnym Śląsku, wybierze nasz region.
  - Zamek jest zdecydowanie bardziej kuszący, ważniejszy, potężniejszy - wylicza jego zalety.

  Poprzedni właściciel Świn, szwedzki arystokrata Aleksander von Freyer, zapowiadał, że urządzi tu gabinet figur woskowych z postaciami z historii Polski. Z tamtych planów nic nie wyszło. Oby nowemu właścicielowi się udało.


  Od stu lat zamek Świny to ruina
  Świny należą do najstarszych miejscowości w Polsce. Wzniesiony tu zamek od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku jest ruiną. Jeszcze przed II wojną światową przykryto jednak wieżę gontem, aby nie niszczała. Potem zrobiono stropy. Dzięki tym pracom udało się zachować ściany zewnętrzne i część wewnętrznych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama