Legnica: Z miejskiej łaźni zrobili elegancki akademik

  Legnica: Z miejskiej łaźni zrobili elegancki akademik

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Być może już w październiku do pięknie odnowionego akademika wprowadzą się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy.
  Budynek dawnej szkoły samochodowej odzyskał swój blask. Studenci zamieszkają w modułach jedno- i dwupokojowych z łazienką i aneksem kuchennym. W sumie przygotowano dla nich 152 miejsca.

  - Akademik to serce każdej uczelni - mówi Tomasz Lipski, student PWSZ. - To właśnie w takich miejscach integrują się studenci. A teraz będzie gdzie się spotykać. Na parterze będą sklepiki, stołówka, klub studenta.

  Dotychczas studenci PWSZ mieszkali na stancjach oraz w internatach i bursach innych szkół. Cena pokoju w nowym domu studenckim jeszcze nie została ustalona.
  - Akademik rozwiąże w dużej mierze problemy z zakwaterowaniem przyjezdnych studentów - podkreśla Mirosław Szczypiorski, rzecznik PWSZ.


  Przy okazji uczelnia przywróciła dawny blask pięknej, zabytkowej budowli. Wzniesiono ją w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Mieścił się tu zakład kąpielowo-leczniczy. 17,8 mln zł kosztował remont budynku akademika legnickiej PWSZ.
  - Robotnicy znaleźli w fundamentach butelkę z aktem erekcyjnym z 1874 roku. Był bardzo zniszczony, ale udało się go uratować. Teraz trwa jego tłumaczenie - opowiada Mirosław Szczypiorski.

  Pierwotnie planowano, że będzie tutaj siedziba uczelni. Zrezygnowano z tego, wybierając dawne koszary grenadierów. Adaptację dawnej łaźni miejskiej przy ul. Mickiewicza na akademik rozpoczęto przed czterema laty. Duże trudności sprawiał grząski grunt. Robotnicy musieli układać konstrukcje przypominające studnie i zalewać je betonem.

  - Niestety, nie dostaliśmy z urzędu marszałkowskiego czterech milionów złotych dotacji, choć nasz wniosek był dobrze oceniony - mówi Szczypiorski. Ministerstwo Edukacji Narodowej dołożyło do tej inwestycji 4 mln zł. A w minionym roku kolejne 700 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama