Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu powstaje unikatowa lecznica dla skrzywdzonych zwierząt

Paweł Gołębiowski
Na Dolnym Śląsku Straż dla Zwierząt działa w Wałbrzychu i Wrocławiu
Na Dolnym Śląsku Straż dla Zwierząt działa w Wałbrzychu i Wrocławiu Fot. Dariusz Gdesz
To pierwsze takie miejsce na Dolnym Śląsku.

W wałbrzyskiej lecznicy ciepły kąt i profesjonalną opiekę weterynarzy znajdą skrzywdzone psy, koty, ptaki i inne stworzenia odebrane właścicielom lub znalezione na ulicy. Wałbrzyska Straż dla Zwierząt dostała właśnie budynek i zaczęła remont siedziby. Lokal przekazało miasto.

- Działamy od 2007 roku i cały czas staramy się o pomieszczenie. Wcześniej przekazano nam takie, którego nie mogliśmy przyjąć - miało 60 metrów kwadratowych. Znajdowało się w budynku mieszkalnym i lokatorzy raczej nie wytrzymywaliby naszego hałaśliwego sąsiedztwa - mówi Rita Szumowska, komendantka wałbrzyskiej Straży.

Budynek przy ul. Niepodległości 76 to dwupiętrowa kamienica ze sporą piwnicą i poddaszem. Ma w sumie ponad 20 pomieszczeń o łącznej powierzchni około 600 mkw. Oprócz biura, powstaną tu specjalne pomieszczenia dla zwierząt - osobno dla psów, kotów, a jeszcze inne dla ptaków, których do Straży trafia sporo. Sama komendantka miała kiedyś w domu 6 pustułek. Będzie tam także magazyn na sprzęt do interwencji i na karmę. Przede wszystkim jednak krzywdzone zwierzęta znajdą ciepły kąt i opiekę weterynarza. A potem - nowego właściciela. W Straży przyznają, że to jest dla nich najważniejsze. - To nie będzie kolejne schronisko, tylko miejsce, w którym zaopiekujemy się zwierzętami, wyleczymy je i podkarmimy - zapewniają.

Zdaniem Marcina Wierzby, wrocławskiego zoopsychologa, pies, który był w przeszłości źle traktowany, może stać się przyjacielem człowieka.

Zdaniem Marcina Wierzby, wrocławskiego zoopsychologa, pies, który był w przeszłości źle traktowany, może stać się przyjacielem człowieka. - Oczywiście, powrót do normalności nie jest szybki, wymaga wiele czasu. To kilka miesięcy regularnej pracy z kimś, kto się na tym zna - wyjaśnia i dodaje, że ważna jest praca na dwóch poziomach: leczenie psychiki i poprawa stanu fizycznego zwierzęcia. - I na pewno łatwiej jest wyleczyć psychikę szczeniaka niż dorosłego psa - podkreśla Wierzba.

Wałbrzyscy strażnicy proszą o wsparcie remontu kamienicy. Osoby, które chcą pomóc, na przykład przekazać materiały budowlane, proszone są kontakt pod numerem tel. 074-787-54-68-71 lub 074-787-78--97-09, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska