Grzyby, jak to po deszczu, już są na Dolnym Śląsku

  Grzyby, jak to po deszczu, już są na Dolnym Śląsku

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W dolnośląskich lasach pojawiły się już prawdziwki. Podpowiadamy, gdzie najłatwiej je znajdziecie.
  Grzybowe szaleństwo rozpoczęte. Wysoka temperatura i spore opady spowodowały, że na Dolnym Śląsku możemy wybrać się na grzyby wcześniej niż w poprzednich latach.

  - Nie spodziewałem się, że wrócę z pełnym koszem prawdziwków, podgrzybków i kurek - przyznaje Henryk Mirkowski, mieszkaniec Biskupina, który ma swoje grzybowe miejsca w pobliżu Janikowa i Biskupic Oławskich (gmina Jelcz-Laskowice).
  - W podwrocławskich lasach jest bardzo mokro i gorąco. To na pewno sprzyja grzybom - dodaje. Ale podkreśla, że niestety w wyścigu za dorodnymi owocnikami z grzybiarzami często wygrywają robaki.

  Ale nie ma co się zniechęcać. Z koszem do lasu warto się wybrać właśnie teraz, bo codziennie pojawiają się nowe okazy. Grzybów nie brakuje nawet w lasach w promieniu 40 km od Wrocławia - w okolicach Ślęży, Obornik Śląskich, Milicza czy Jelcza-Laskowic.

  Nie powinni też żałować ci, którzy wybiorą się np. w okolice Chocianowa. Tłumy grzybiarzy ściągną tam pod koniec lata, ale to nie znaczy, że teraz grzybów nie ma.
  - Przede wszystkim kurki, ale widziałam też prawdziwki - mówi Dagmara Hałabura z Chocianowa. To właśnie z tych okolic pochodził gigantyczny (1,62 kg) prawdziwek znaleziony na początku lipca przez Antoniego Kozdrowiskiego z Lubina.

  Ci, którzy do lasu ruszają pierwszy raz, powinni dobrze patrzeć, co zbierają. Szczególnie przy młodych, niewielkich okazach łatwo o pomyłkę. Jednak ratunek można znaleźć już za niewielką opłatą.
  - Przy oddziałach sanepidu działają tak zwani klasyfikatorzy i grzyboznawcy, którzy z całą pewnością ocenią, czy grzyby w naszym koszyku są jadalne - wyjaśnia Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzecznik wrocławskiego sanepidu. - Wszyscy są po specjalistycznym kursie i z certyfikatami - dodaje.

  O to, czy grzyby zostały sprawdzone przez fachowca z certyfikatem, powinniśmy także zapytać sprzedawców na targowiskach. Każdy klasyfikator i grzyboznawca ma swoją pieczątkę z numerem i nazwiskiem. Klasyfikator ocenia tylko świeże grzyby, a grzyboznawca może sprawdzać też suszone okazy.5 zł trzeba zapłacić za sprawdzenie kilograma grzybów przez specjalistę.

  W tym sezonie ciekawą propozycją dla grzybiarzy jest GPS. Część firm produkujących nawigację przekonuje, że dzięki niej trafią z powrotem na parking, gdzie zostawili samochód. To proste. Wpisujemy współrzędne punktu, z którego wychodzimy. Gonimy, gdzie oczy lub grzyby poniosą, a wracając włączamy urządzenie, które prowadzi nas do auta.

  Są producenci, którzy poszli jeszcze dalej. Dzięki mapom zainstalowanym w urządzeniach firmy Garmin zbieracze widzą miejsca, w których występują grzyby (wpisali przy pomocy internetu inni użytkownicy). Mając taką mapę, wpisujemy swoje położenie i podążamy prosto do... grzybów. Tak przynajmniej zapewnia producent.

  Grzyby można sprawdzić w sanepidzie w Jeleniej Górze (ul. Kasprowicza 17), Legnicy (ul. Mickiewicza 24), Wałbrzychu (ul. Armii Krajowej 35c) i Wrocławiu (ul. Skłodowskiej-Curie 73/77).

  Krzysztofa Kucharskiego przepisy na potrawy z grzybami:
  - farsz do pierogów, kasza gryczana z wołowiną i grzybami;
  - hubertówka na trójniaku.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Refleks niczym u szachisty

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 129 / 138

   Ja tam już od ponad dwóch tygodni wracam z wypadów z lasu z pełnym koszem grzybów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama