Duch Gór czuwa

  Duch Gór czuwa

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Karkonosza można spotkać wszędzie. W przebraniu płata turystom figle i daje nauczkę tym, którzy nie szanują przyrody i lekceważą potęgę gór. Na niezwykły spacer po mało znanych miejscach w Karpaczu zabiera Państwa nasza Czytelniczka.
  Materiały podobne
  Zwiedzanie mało znanych atrakcji w Karpaczu zaczynamy od Dzikiego Wodospadu: położonego nieopodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę.
  - To znakomite miejsce jako tło do pamiątkowej fotografii - zachwyca się Maria Nienartowicz, mieszkanka Karpacza i autorka bajkowego przewodnika po atrakcjach miasta. Pani Maria zaprosiła nas do swojej miejscowości.

  Dziki Wodospad powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, której początek znajduje się w górach na wysokości 1407 m n.p.m. Schodzimy w dół wzdłuż jej brzegów - jednej z najdzikszych i najniebezpieczniejszych górskich rzek Karkonoszy. Nie odstraszało to jednak Walończyków, którzy już w średniowieczu przemierzali Dolinę Łomnicy przez jej koryto w poszukiwaniu złota i szlachetnych kamieni.


  200 metrów od Dzikiego Wodospadu znajduje się jedna z większych ciekawostek geologicznych Karkonoszy. Otóż w tym miejscu rzeka tworzy naturalną kaskadę o wysokości 2 m, a u jej podnóża w korycie Łomnicy znajduje się potężny basen utworzony w litym granitowym podłożu o średnicy 8 metrów i głębokości ponad 2,5 metra.

  Idąc dalej, dochodzimy do zapory wodnej, po której można przejść na drugą stronę.
  - Teren wokół sprzyja spacerom, bowiem w pobliżu są ławeczki i miejsca do odpoczynku. To idealne miejsce dla turystów do wypoczynku - jeszcze w mieście, ale już na łonie przyrody - zachwala wiceburmistrz Karpacza, Ryszard Rzepczyński.
  Tu artyści znaleźli miejsce do studiowania oryginalnej i niepowtarzalnej karkonoskiej przyrody
  Kolejne kilkaset metrów przechodzimy przez centrum miasta. Trafiamy do Domu z Bocianami (ul. Skłodowskiej), w którym w XIX wieku mieszkał profesor Carl Ernst Morgenstern. Był jednym z najsłynniejszych karkonoskich pejzażystów. Jego ojciec malował na dworze Ludwika I Bawarskiego.
  W 1913 roku w Domu z Bocianami utworzona została Fundacja Carla i Elizabeth Morgensternów. Od tej pory artyści znaleźli tam miejsce do studiowania oryginalnej i niepowtarzalnej karkonoskiej przyrody, będącej inspiracją do artystycznej działalności.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama