Gimnazjaliści z Jeleniej Góry już na walizkach

  Gimnazjaliści z Jeleniej Góry już na walizkach

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Absolwenci jeleniogórskich gimnazjów mogą już pakować plecaki, walizki i wyjeżdżać na wakacje. Wiedzą już, w jakich szkołach rozpoczną naukę we wrześniu.
  Co ważne, żaden z nich nie został na lodzie. Każdy będzie uczył się dalej, bo miejsc w szkołach średnich było więcej niż absolwentów.

  - Co najwyżej ktoś mógł nie dostać się na wymarzony kierunek lub do zaplanowanej szkoły - mówi Barbara Latosińska z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Tak właśnie stało się z Danutą Kruk, która chciała się uczyć w liceum im. Stefana Żeromskiego, ale zabrakło jej punktów.

  Więcej szczęścia miały Gosia Wasik i Laura Kaczor, które dostały się do szkół wybranych przez siebie. Pierwsza będzie się uczyć w LO im. C.K. Norwida, druga - w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Dziewczyny, jak większość rówieśników, chcą kontynuować naukę w liceach.
  - Potem chcemy studiować - mówią.

  Nie wiadomo, co kierowało innymi uczniami, ale jeleniogórskie licea były oblegane. W renomowanym LO im. Stefana Żeromskiego utworzono aż 7 oddziałów, a i tak nie przyjęto wszystkich chętnych.
  Bardzo mało kandydatów było natomiast do szkół zawodowych. W następnym roku sytuacja nie będzie lepsza. Tendencja szturmowania liceów i pustek w szkołach zawodowych może nawet się pogłębiać. Co zrobić, by ją odwrócić? 600 absolwentów gimnazjów rozpocznie w Jeleniej Górze naukę w liceach.
  - Już w gimnazjach wprowadzać doradców zawodowych - podaje receptę Barbara Latosińska.

  W Jeleniej Górze doradcy pojawią się w gimnazjach we wrześniu w ZSO nr 1 i nr 2. Ich zadaniem będzie przekonanie uczniów, że dobry zawód, który się lubi, jest lepszy niż matura, po której nie wiadomo, co dalej robić. Uczniowie, którzy jeszcze szukają miejsc w szkołach, mogą dzwonić do Wydziału Oświaty pod numer tel. 075-75-46-334.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama