Krajewski ma już patent na Mocka

  Krajewski ma już patent na Mocka

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławski pisarz zgłosił swojego bohatera do urzędu patentowego. Eberhard Mock dołączył do Pana Tadeusza, Hansa Klossa i Puchatka.
  Marek Krajewski, znakomity wrocławski pisarz, autor sześciu powieści kryminalnych o komisarzu niemieckiej policji kryminalnej Eberhardzie Mocku, zastrzegł nazwisko swojego bohatera w urzędzie patentowym.

  Przyznał, że jednym z impulsów do tego kroku było opublikowanie "Breslau Forever", powieści innego wrocławskiego pisarza Andrzeja Ziemiańskiego. Później Krajewski zarzucił na naszych łamach Ziemiańskiemu literackie kłusownictwo.
  Uznał bowiem, że wykorzystywanie nazwy Breslau w powieści nawiązuje do jego twórczości. Pisarz nie mógł opatentować nazwy "Breslau", ale symbol jego powieści - nazwisko komisarza Mocka - owszem.

  Nazwisko bohatera książek Krajewskiego będzie teraz chronione podwójnie - prawem autorskim oraz, jako znak towarowy, przez urząd patentowy na wielu "polach eksploatacji" (np. w hotelarstwie czy gastronomii). - Nie jestem megalomanem, chodzi tylko o to, że lubię swojego bohatera i nie chciałbym, by jego nazwisko pojawiło się w nazwie jakiegoś wrocławskiego klubu go go, podejrzanej knajpy czy marnej klasy hotelu - tłumaczy Marek Krajewski. - Nie zrobiłem tego dla pieniędzy, jestem pisarzem, nie chcę zarabiać na Mocku poza literaturą. Niestety, coraz częściej docierają do mnie informacje o próbach wykorzystywania Mocka do merkantylnych celów. Niestety, prawo autorskie słabo chroni twórców przed działaniami ludzi nieuczciwych.
  Rzecznicy patentowi uważają, że zarejestrowanie nazwiska jako wzoru patentowego jest najprostszym sposobem walki z nieuczciwą konkurencją.
  Rzecznicy patentowi uważają, że zarejestrowanie nazwiska jako wzoru patentowego jest najprostszym sposobem walki z nieuczciwą konkurencją. Spośród znanych bohaterów literackich czy filmowych znaleźliśmy w urzędzie patentowym Pana Tadeusza (zarejestrowany w grupie "alkohole") i Hansa Klossa (np. w usługach SMS). Firmie, która chciała opatentować cukierki pod nazwą "Harry Potter", odmówiono. Patent na Kubusia Puchatka (np. jako urządzenie do gaszenia ognia i środek do czyszczenia zębów) ma firma upoważniona przez Disneya.

  Zapytaliśmy Marka Krajewskiego, czy opatentowany już Mock rozwiązuje na wakacjach zagadkę makabrycznej zbrodni i trafi do następnej książki. - Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - odparł pisarz, ujawniając tylko, że już w lipcu chce skończyć kolejną powieść. Ukaże się wiosną, nakładem Znaku, nowego wydawcy wrocławskiego autora.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krajewski ma patent na Mocka

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

   Niestety, zgadzam się z "przedpiszącym" :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety poziom jego powieści...

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

   ... spada. Mimo, że autor wyrabia się stylistycznie coraz bardziej, to logika opisywanych historii kuleje. "Śmierć w Breslau" znakomita, a ostatnie "dzieło" - "Głowa Minotaura" to po prostu gniot...rozwiń całość

   ... spada. Mimo, że autor wyrabia się stylistycznie coraz bardziej, to logika opisywanych historii kuleje. "Śmierć w Breslau" znakomita, a ostatnie "dzieło" - "Głowa Minotaura" to po prostu gniot jakich mało. Logiką akcji i spójnością charakterystyki bohaterów sięga poziomu Harlequinów albo innego prozy "chodnikowej".
   Pośrednie części także równają w dół...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama