Pod lupą Pentagonu

  Pod lupą Pentagonu

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zainteresował się Dolnym Śląskiem.
  Amerykanie nie planują jednak ulokowania w regionie elementów tarczy antyrakietowej. Do Polski przyjadą przedstawiciele Biura do spraw Jeńców Wojennych i Zaginionego Personelu Wojskowego. John Gray oraz Cory Damm będą próbowali zlokalizować mogiły amerykańskich lotników, którzy zaginęli podczas drugiej wojny światowej.

  Do informacji o prawdopodobnych miejscach pochówku w Wałbrzychu oraz okolicach Świdnicy i Ślęży dotarł Ośrodek Karta z Warszawy oraz, dzięki informacjom Czytelników, nasza redakcja. W tych miejscach rozbiły się amerykańskie bombowce B-17, zwane popularnie latającymi fortecami.
  - Amerykanów najbardziej zaintrygowały opublikowane przez was wspomnienia mieszkańca Wałbrzycha - mówi Dorota Pazio z Ośrodka Karta. - Twierdzi on, że widział na obrzeżach miejskiego cmentarza zbiorowy grób lotników. Niewykluczone, że zostanie tam przeprowadzona ekshumacja. W mogile prawdopodobnie pochowano załogę bombowca, który w marcu 1945 roku rozbił się na łąkach przy ul. Piasta.

  Przedstawiciele agendy Pentagonu będą przebywali w Polsce w dniach 6-31 lipca. Oprócz Dolnego Śląska, poszukiwania żołnierskich mogił będą prowadzone w okolicach Szczecina, Kołobrzegu, Kostrzynia, Kędzierzyna oraz niemieckich miast Ruhland i Drezno.
  Podczas wojny Amerykanie regularnie bombardowali ulokowane tam rafinerie i zakłady przemysłowe o znaczeniu strategicznym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama