Rządowe ośrodki w Szklarskiej Porębie nie płacą podatków!

  Rządowe ośrodki w Szklarskiej Porębie nie płacą podatków!

  Rafał Święcki, Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kilka ośrodków wypoczynkowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie płaci podatków za nieruchomości. Zalegają gminie Szklarska Poręba ponad 400 tys. zł.
  Dla samorządu to sporo pieniędzy. Można by za nie sfinansować oświetlenie ulic w mieście przez ponad rok lub roczną działalność wszystkich szkolnych świetlic. Choć odzyskanie długu jest trudne, władze miasta się nie poddają. W Warszawie w ministerialnych gabinetach proszą, by oddano to, co się im należy.
  Ośrodki wypoczynkowe nie płacą gminie od dawna. Już w 2005 roku, jeszcze poprzedni burmistrz Szklarskiej Poręby, umorzył im ponad 170 tys. zł zaległych podatków od nieruchomości. Jak podano w Biuletynie Informacji Publicznej, powodem decyzji był brak pieniędzy na zapłatę podatku.

  Pomoc gminy jednak na niewiele się zdała. Zadłużenie nadal rosło. Obecnie cztery ośrodki MSWiA są winne miastu ponad 400 tys. zł. By odzyskać pieniądze, miasto skierowało sprawę do sądu i ją wygrało. Egzekucję komorniczą na razie wstrzymano, bo zarządca zaczął spłacać najstarsze zaległości. Mimo to dług rośnie nadal, gdyż nie płaci bieżących. Miesięcznie do kasy miasta z tego tytułu powinno trafiać ok. 12 tys. zł.
  - Podjęliśmy starania, by jakoś ten dług w końcu rozliczyć - mówi burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak.

  Podczas spotkania w Warszawie z szefami resortu zaproponowali przekazanie gminie jednej z nieruchomości należących do MSWiA na terenie miasta. Szklarska Poręba mogłaby ją następnie sprzedać. Ministerstwo się zastanawia.
  - Jest to jedno z możliwych rozwiązań - mówi Violetta Paprocka, rzecznik MSWiA.
  Odpowiedź mamy poznać do końca lipca.

  Dyrekcja zespołu ośrodków, który ma długi, odmówiła rozmowy w tej sprawie. Według naszych ustaleń część obiektów została wydzierżawiona, więc pieniądze na opłaty lokalne powinny się znaleźć.
  - Podatki od nieruchomości są dla samorządu niezwykle ważne, stanowią połowę dochodów gminy - mówi przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Sokoliński.
  Podatkowy problem dotyczy na szczęście nie wszystkich obiektów związanych z MSWiA. Te, którymi w Szklarskiej Porębie zarządza straż graniczna, płacą regularnie.

  Podobnych problemów z MSWiA nie mają inne dolnośląskie gminy. Zwykle ich największymi dłużnikami podatkowymi są szpitale. W ubiegłym roku prezydent Jeleniej Góry umorzył miejscowemu szpitalowi wojewódzkiemu, który pozostaje w zarządzie urzędu marszałkowskiego, ponad 368 tys. zł niezapłaconych podatków. W tym roku szpital dwukrotnie już wnioskował o umorzenie i gmina Jelenia Góra podarowała mu 130 tys. zł.
  - Z tego szpitala korzystają jeleniogórzanie i mieszkańcy powiatu. Dlatego oprócz dofinansowania wybieramy taką formę pomocy tej jednostce - mówi wiceprezydent Jerzy Łużniak.

  Podobnie jest w Legnicy, która nie odzyska blisko 1,4 mln zł, jakie winny jest miastu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Anulowanie długu będzie możliwe dzięki ustawie o restrukturyzacji, która pozwala umorzyć należności wobec Skarbu Państwa i samorządów, jeśli spłacone zostaną wierzytelności wobec firm. Szpital jest w trakcie restrukturyzacji i spłaci 60 proc. długów. Już wcześniej gmina straciła 60 tys. zł, gdy w podobny sposób restrukturyzowała się przychodnia Obwodu Lecznictwa Kolejowego.

  Płacą podatki
  Instytucje rządowe, w tym olbrzymie sanatorium Bristol (MSWiA), regularnie płacą podatki od nieruchomości. Podobnych zaległości nie ma Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Karpaczu i ośrodek szkoleniowy urzędu wojewódzkiego. Państwowa administracja płaci za obiekty w Świeradowie-Zdroju.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo