Wędrowcy z Lubina obchodzą Polskę po granicznych słupach

  Wędrowcy z Lubina obchodzą Polskę po granicznych słupach

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Idą przez dzikie ostępy, możliwie jak najbliżej słupów granicznych, omijając mokradła, jeziora czy rzeki.
  Szesnastoosobowa grupa ze Stowarzyszenia Turystyki Pieszej "Wędrowiec" z Lubina już spakowała plecaki: w piątek wieczorem wyjeżdżają na drugi koniec kraju, by kontynuować przerwany w marcu rajd dookoła Polski. W dwóch dotychczasowych etapach - z Helu do przejścia granicznego Grzechotki - pokonali 435,7 km. Teraz w ciągu ośmiu dni zamierzają przejść 280-300 kilometrów. Trzeci etap marszu zaczną w miejscu, gdzie stykają się granice Polski, Rosji i Litwy.

  Idą przez dzikie ostępy, możliwie jak najbliżej słupów granicznych, omijając mokradła, jeziora czy rzeki. Na odcinku ciągnącym się wzdłuż białoruskiej granicy będą towarzyszyć im funkcjonariusze podlaskiego okręgu straży granicznej.

  - Tak samo jak w marcu, gdy trasa wiodła obok rosyjskiej granicy - mówi Jan Doleziński, jeden z uczestników lubińskiej wyprawy. - Jesteśmy im wdzięczni za pomoc, bo nie tylko gwarantują nam bezpie-czeńśtwo, ale też prowadzą po terenie, który znają jak własną kieszeń.
  Nie korzystają z GPS-ów. Nie mają załatwionych noclegów - będą ich szukać na miejscu. Zabrali namioty, bo mogą się przydać. Do miejscowości, w których chcą zatrzymać się na noc, bagaże dowiezie im bus. Planują pokonywać dziennie 30-40 kilometrów i zakończyć trzeci etap rajdu co najmniej w Białowieży.
  W wyprawie bierze udział 16 członków klubu "Wędrowiec": 6 kobiet i 10 mężczyzn.
  W wyprawie bierze udział 16 członków klubu "Wędrowiec": 6 kobiet i 10 mężczyzn. Jest z nimi sześcioletnia suczka Kola, pupil Jana i Stanisławy Dolezińskich. Nie licząc psa, najmłodszy uczestnik rajdu ma 15 lat, najstarszy - 66. Średnia wieku to 53,2 roku.
  11 lipca wrócą na kilkumiesięczny odpoczynek do Lubina. Czwarty etap zaplanowali na 7--13 listopada. Całe przedsięwzięcie zajmie im 5-6 lat. Jeśli wszystko uda się zgodnie z planem, w 2014 roku wędrowcy z Lubina domkną okrąg i znów postawią stopę na Helu.

  Dotąd nikt w Polsce nie dokonał takiej sztuki. Lubinianie są pierwszą zorganizowaną grupą, która obejdzie kraj pieszo wzdłuż granic.
  W ekspedycję angażują głównie własne fundusze. Tym bardziej są wdzięczni prezydentowi Lubina Robertowi Raczyńskiemu, który przed trzecim etapem wspomógł ich pięcioma tysiącami złotych. Starają się godnie reprezentować swoje miasto na krańcach Polski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama