Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląscy rycerze bożogrobcy ruszają na bój w obronie wiary

Marek Perzyński
Bronisław Pałys z Wrocławia, jeden z 11 bożogrobców na Dolnym Śląsku
Bronisław Pałys z Wrocławia, jeden z 11 bożogrobców na Dolnym Śląsku Marek Perzyński
Biskupi na Dolnym Śląsku trzymają w odwodzie rycerstwo. Najprawdziwsze. Pasowane mieczem przez biskupa.

Rycerze zakonni dostają też ostrogi, ale symbolicznie. I nakaz obrony wiary. Na Dolnym Śląsku jest 11 członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanych bożogrobcami, w tym czerech księży i dwie damy. A będzie ich jeszcze więcej.

Biskup świdnicki Ignacy Dec chciałby, żeby inwestytura, czyli przyjęcie w poczet nowych członków zakonu, odbyło się za rok w Świdnicy. Bo na terenie jego diecezji, w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze, jest Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego).
Inwestytura to dobra okazja, żeby je wypromować. Kustosz tego sanktuarium ks. Andrzej Raszpla prawdopodobnie zostanie bożogrobcem.

A zostać obrońcą Grobu Bożego w Jerozolimie nie jest łatwo. Kandydat musi mieć list polecający od biskupa, a zanim go dostanie, musi przejść kościelną lustrację. A papiery kandydata badają wnikliwiej niż w IPN. Jest jeszcze rozmowa ze zwierzchnikiem zakonu w Polsce tytułowanym Ekscelencją.

Niełatwa, zaznaczmy. Odpowiadać na pytania trzeba szczerze, jak przed Świętą Inkwizycją. Bo to zakon elitarny. Więc przesiew jest dokładny, a młyny kościelne mielą powoli, ale starannie.
Zakonnik może być biedny jak mysz kościelna, ale nie rycerz zakonny. Dlaczego?

Na bożogrobcach (zakon powstał w XII w. w Ziemi Świętej, gdzie bronił Grobu Bożego i opiekował się pielgrzymami wędrującymi śladami Jezusa) ciąży bowiem obowiązek pomocy patriarsze łacińskiemu Jerozolimy. Z pieniędzy bożogrobców finansowane są w Ziemi Świętej m.in. szkoły, a w Polsce różne przedsięwzięcia charytatywne.

- Gościliśmy właśnie we Wrocławiu Jego Ekscelencję Zwierzchnika Karola Szlenkiera - mówi Bronisław Pałys, bożogrobiec, dyrektor Wydziału Programów Katolickich "Polest" we Wrocławiu. - Poinformował, że inwestytura jest możliwa w Świdnicy, ale najwcześniej za dwa lata. Ponadto przyjęliśmy program działania na cztery lata, a to znaczy, że się aktywizujemy.

Jak mówi Bronisław Pałys, zapadła też decyzja, że siedziba dolnośląskiej kon-fraternii bożogrobców będzie ulokowana przy jednej z dwóch wrocławskich parafii, które prowadzą księża bożogrobcy. Są to ks. Czesław Mazur z kościoła Ducha Świętego i ks. Krzysztof Szuwart ze św. Jadwigi (Leśnica).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska