Po wielkiej wodzie zaczęło się wielkie sprzątanie

  Po wielkiej wodzie zaczęło się wielkie sprzątanie

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W domu państwa Pierzchawków w Żelaźnie koło Kłodzka trwało we wtorek wielkie sprzątanie i porządkowanie domu i ogrodu. Powodzianie chcą jak najszybciej wrócić do normalności.
  - Podłączyliśmy kuchenkę gazową i możemy ugotować jakiś gorący posiłek - mówi wnuczka Marta Słowiak, która pomaga dziadkom. - Jest z czego, bo dostaliśmy żywność: mleko, makaron i kaszę.
  Sprawnie idzie wypłacanie zasiłków powodziowych w Kotlinie Kłodzkiej. Pracownicy socjalni od poniedziałku chodzą od domu do domu, oceniają straty i wypłacają pieniądze.

  W gminie wiejskiej Kłodzko, w której woda zalała 500 domów, obiecane przez wicepremiera Schetynę pieniądze wypłacono 130 rodzinom.

  - Ja dostałem 1500 zł - mówi Mieczysław Demiediuk z Jaszkowej Dolnej. - Oprócz tego dowożą mi wodę w butelkach, a we wtorek dostałem makaron, kaszę, cukier i mleko.

  Powodzianom wciąż pomagają strażacy i pogranicznicy. Odpompowują wodę z piwnic i oczyszczają domy i ogrody z mułu.
  - Wiem, że są też niezadowoleni powodzianie, którzy jeszcze nie dostali pieniędzy. Niestety, do wszystkich nie jesteśmy w stanie dotrzeć w tym samym czasie - wyjaśnia Małgorzata Pajor-Pijanowska, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko. - Zapewniam, że do końca tygodnia odwiedzimy wszystkich poszkodowanych.

  W całym województwie na zasiłki dla ponad 1200 rodzin trzeba będzie przyznać prawie 6 mln zł. To niewiele w porównaniu ze stratami, jakie poniosły gminy i powiaty. Wstępne szacunki sporządzone przez część samorządowców już przekroczyły 100 mln zł. Tylko w powiecie kłodzkim woda zerwała 41 mostów i zniszczyła ponad 30 km dróg.

  Niestety, na tym nie koniec. Wczoraj, kiedy w Żelaźnie, Jaszkowej i Krosnowicach trwało wielkie sprzątanie, woda zalała kilkanaście domów w Międzylesiu. Ulewny deszcz lunął tam kilka minut po godzinie 14. Oszczędzoną dotychczas przez powódź gminę woda zalała w godzinę. Nikt się tego nie spodziewał, bo przez cały dzień nad miastem świeciło słońce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama