Pensje dolnośląskich starostów - który zarabia najwięcej?

  Pensje dolnośląskich starostów - który zarabia najwięcej?

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dzierżoniowski starosta dostał wysoką podwyżkę. Mieszkańcy biednego powiatu są tym oburzeni.
  Dokładnie 12.400 złotych brutto będzie zarabiał starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek. Wczoraj radni z klubów Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Obywatelskiego Bloku Samorządowego przyznali swojemu szefowi prawie 1800 zł podwyżki. Dodatkowo przyznali ją wstecz, bo uchwała ma obowiązywać od 1 maja. Starosta dostanie więc także kilka dodatkowych tysięcy złotych.
  - Mamy kryzys, w naszym powiecie jest ogromne, blisko 25-procentowe bezrobocie. Tak duża podwyżka wydaje się nieetyczna - mówi Sławomir Waś, jeden z trzech niezależnych radnych, którzy głosowali przeciwko.

  Przypomniał też, że kiedy kilka miesięcy temu jego klub wystąpił z wnioskiem o obniżenie diet radnym i o zmniejszenie składu zarządu z 5 członków do 3, to koalicja nie zgodziła się na to.
  - Zachowujemy się rozrzutnie, jakbyśmy mieli za dużo pieniędzy - denerwuje się Waś.
  Przeciwko podwyżce była też trójka radnych lewicy. Zofia Mirek przypomniała staroście, że to już jego druga podwyżka w tej kadencji.

  Ale to nie zrobiło wrażenia na koalicji. Szesnastu radnych zagłosowało "za". Jak mówili, przekonały ich argumenty przewodniczącego rady. A ten podkreślał, że podwyżka jest wynikiem dobrej pracy starosty i skutecznego pozyskiwania dodatkowych dochodów.
  - Przez półtora roku powiat dzierżoniowski pozyskał ponad 21 mln zł środków zewnętrznych - argumentował Mateusz Cegiełka. - Pieniądze są przeznaczane na remonty dróg, modernizację budynków, w których mieszczą się szkoły, domy dziecka i pomocy społecznej i szpital powiatowy. Umożliwiają też aktywizację osób bezrobotnych.
  Waś: Zachowujemy się rozrzutnie, jakbyśmy mieli za dużo pieniędzy
  Cegiełka podkreślał, że wielu starostów podwyższyło sobie pensje rok temu, bo taką możliwość dało im prawo oraz że nowe wynagrodzenie jest porównywalne z pensjami innych starostów.
  Z tym trudno się zgodzić, bo np. starosta niemal dwukrotnie większego powiatu wałbrzyskiego zarabia 11,1 tysiąca złotych brutto.

  Janusz Guzdek nie brał udziału w głosowaniu. Nie chciał komentować jego wyników.
  Podobna sytuacja miała miejsce w lutym w Złotoryi. Przewodniczący rady powiatu Jan Kotylak wystąpił o 800 zł podwyżki dla starosty Ryszarda Raszkiewicza, zarabiającego prawie 11 tys. zł brutto. Napisały o tym media. Propozycja wywołała oburzenie opinii publicznej i przed głosowaniem Kotylak wycofał wniosek.
  Współpraca PEKA

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama