Minister kultury nie będzie już rządził Filharmonią...

  Minister kultury nie będzie już rządził Filharmonią Wrocławską

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wypowiedział umowę o współprowadzeniu Filharmonii Wrocławskiej. To znaczy, że od przyszłego roku przestaje nią zarządzać razem z marszałkiem i miastem.
  Ale nie umywa rąk, bo da Filharmonii pieniądze na działalność artystyczną.
  - Chodzi o to, żeby instytucja kulturalna nie miała trzech gospodarzy - tłumaczy minister Zdrojewski.
  Gospodarz musi m. in. dbać o stan budynku. Według nowych zasad, ten obowiązek spocznie już nie na ministerstwie, ale na barkach marszałka województwa i miasta.

  Minister da filharmonii tyle samo pieniędzy, ile w tym roku (ponad 3 mln zł), tylko że nie będą mogły one zostać przeznaczone na pensje, czy remont, ale na organizację artystycznego wydarzenia.


  Dziś gmina Wrocław dostała 8,2 mln złotych z dotacji unijnej na budowę Narodowego Forum Muzyki. Jednak Andrzej Kosendiak, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, martwi się o przyszłość NFM.
  - Gwarancją projektu jest zapis w umowie, że Narodowe Forum Muzyki będzie współorganizowane przez miasto, ministra kultury i marszałka województwa. Co będzie, skoro minister nie poprowadzi tej instytucji? - pyta.
  - Filharmonia, Wratislvia Cantans i Narodowe Forum Muzyki zostaną połączone, prowadzeniem ich zajmie się samorząd, a ja będę je współfinansował - deklaruje minister Zdrojewski.

  Inaczej będą też zarządzane inne wrocławskie instytucje. Opera Wrocławska ma być współfinansowana przez ministra i marszałka, ale minister nie będzie organizował jej pracy. Natomiast za Muzeum Narodowe ma w stu procentach odpowiadać minister, a częścią Muzeum ma stać się Pawilon Czterech Kopuł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama