Najpierw pracują, później szanują

  Najpierw pracują, później szanują

  Danuta Bartkowiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Bogdanem Borysiewiczem, inicjatorem pracy dla młodzieży w Głogowie.
  W Głogowie młodzież może w wakacje zarobić kilkaset złotych. To jedyna w Polsce tak duża akcja zatrudniania młodych.

  Spółdzielnia Mieszkaniowa "Nadodrze" w Głogowie, jako jedyna w Polsce, już od czterech lat daje w wakacje młodym ludziom zatrudnienie. Są chętni?

  Z roku na rok jest ich coraz więcej. Zaczynaliśmy od czterdziestu osób, a dziś zatrudniamy sto dwadzieścia. I co ciekawe, zaczynają przyjeżdżać do nas osoby spoza Głogowa. Nie wiem, jak im się to opłaca, skoro muszą zapłacić za transport, a zarobią u nas trzysta sześćdziesiąt złotych za dwa tygodnie. Ale o tym, że młodzież chce pracować, świadczy też fakt, że w dniu rekrutacji już w nocy ustawiali się w długiej kolejce, aby zakwalifikować się na listę. Wielu pracowało już w poprzednich latach i skoro wracają, to znaczy, że nasz pomysł się sprawdził.

  I teraz inni próbują wziąć z Was przykład?

  Zdecydowanie tak. Dzwonią szefowie spółdzielni z całej Polski i pytają, jak to organizujemy. Również w Głogowie Zakład Gospodarki Komunalnej uruchomił w tym roku podobny program, ale z tego, co wiem, na sześćdziesiąt przygotowanych miejsc zgłosiło się tylko trzydzieści osób. Być może zabrakło informacji w mediach albo młodzież woli pracować u nas, w sprawdzonej już firmie.
  Zaczynaliśmy od czterdziestu osób, a dziś zatrudniamy sto dwadzieścia.
  Grabienie trawników, malowanie ławek i zbieranie śmieci to proste i najczęściej wykonywane czynności. Czy młodzi ludzie pracują rzetelnie?

  Zdarzają się przypadki, kiedy musimy się pożegnać, bo ktoś traktuje pracę jak zabawę, ale zdecydowana większość młodych ludzi, którzy do nas przychodzą, jest zdyscyplinowana i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Dla wielu młotek, grabie, pędzel czy szpadel w ręku to nowe doświadczenie w życiu i potrzebują czasu, aby dowiedzieć się, co z tymi narzędziami zrobić. Nie da się też ukryć, że dla większości to także pierwsza w życiu praca fizyczna.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama