KGHM zakończył nabór kandydatów na prezesa spółki

  KGHM zakończył nabór kandydatów na prezesa spółki

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  O godzinie 15.30 KGHM zamknął listę kandydatów na prezesa spółki.
  - Zainteresowanie było bardzo duże - twierdzi Przemysław Ziółek z biura prasowego spółki. Ale odmawia podania szczegółów, powołując się na tajność procedury.
  Do najpoważniejszych kandydatów na szefa KGHM należy geolog Herbert Wirth, pełniący obecnie obowiązki prezesa. Pytany kilka dni temu, czy wystartuje w konkursie, unikał jednoznacznych deklaracji. Wiemy jednak, że od dawna marzy o tej posadzie - byłaby ukoronowaniem jego kariery. Dość niesamowitej. Zaczynał bowiem jako nauczyciel matematyki i języka niemieckiego w podstawówce. Przez ostatni rok był wiceprezesem KGHM.

  Senator Tomasz Misiak zna kilku sprawnych menedżerów, którzy byliby w stanie dobrze pokierować lubińską spółką. Część z nich - jak mówi - wystartowała w konkursie.
  Eksprezesi Krzysztof Skóra i Wiktor Błądek też złożyliby papiery, ale polityczni przeciwnicy pokrzyżowali im szyki. Obydwaj nie dostali absolutorium po swych rządach w KGHM. To uniemożliwia udział w konkursie. Błądek namawiał do startu Stanisława Siewierskiego. Nic nie wskórał.
  - Staszek nie chce - twierdzi.
  Stanisław Speczik: Złożyłem papiery
  - Złożyłem papiery - przyznaje za to prof. Stanisław Speczik, prezes Polskiej Miedzi w latach 2001-2004. Chce wrócić do KGHM, ale nie ma złudzeń co do apolityczności trwającego właśnie konkursu. Rok temu też próbował. Odpadł przy wstępnej selekcji, komisja konkursowa nie pozwoliła mu nawet zaprezentować się przed radą nadzorczą.
  - Znowu szanse mam żadne - mówi. - Robię to dla załogi tej firmy, bo czuję się z nią związany. A gdybym nie wystartował, to tak, jakbym przyznał rację swoim politycznym przeciwnikom.
  Spośród kandydatów komisja konkursowa wybierze 6 menedżerów. Po kolei zaprezentują się przed radą nadzorczą - prawdopodobnie już 10 lipca(w porządku zaplanowanych na ten dzień obrad jest punkt dotyczący konkursu).


  Nowa spółka
  Nowa polsko-niemiecka spółka KGHM HMS Bergbau AG zajmie się poszukiwaniem i rozpoznaniem złóż miedzi w Europie. Spółkę założyły Centrum Badawczo-Rozwojowe Miedzi KGHM Cuprum z Wrocławia oraz HMS Bergbau AG - jeden z największych w Niemczech podmiotów, zajmujących się wydobyciem i handlem węglem. HMS Bergbau świadczy również usługi logistyczne. Od grudnia 2008 roku akcje tej spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie. Udziały w nowym przedsięwzięciu nie zostały podzielone równo. Większość (74,9 proc.) należy do KGHM Cuprum. Resztę (25,1 proc.) posiada niemiecki partner. Firma będzie działać w oparciu o przepisy niemieckie. Jej siedzibą jest Berlin, a pierwszym powierzonym zadaniem - eksploracja złóż miedzi w Saksonii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama