Smaki Smolca, przepis na przyjaźń

  Smaki Smolca, przepis na przyjaźń

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W podwrocławskiej wiosce mieszka już 2,5 tysiąca osób. W integracji starych mieszkańców z nowymi pomaga książka kucharska.
  Hieronim Kuryś śmieje się, że w Polsce wciąż pokutuje wyobrażenie sołtysa - chłopa w gumofilcach, którego jedynym zajęciem jest ściąganie podatków. On gumofilców nie nosi, z zawodu jest trenerem zapasów. W Smolcu, zanim jeszcze został sołtysem, zaczął prowadzić Uczniowski Klub Sportowy "Tygrysy", a jego podopieczni biorą udział nie tylko w krajowych turniejach zapaśniczych.

  Za punkt honoru postawił sobie zintegrowanie mieszkańców tej podwrocławskiej wsi. A zadanie wcale nie jest proste. Bo we wsi kilka lat temu wyrosło nowe, olbrzymie osiedle - Leśne, taka typowa podmiejska sypialnia. Mieszka na nim prawie tyle osób, ile liczy sobie "stary" Smolec.

  Sołtys, choć mieszka w starej części wsi, także jest "nowy". Przeprowadził się do Smolca pięć lat temu. Nigdy nie myślał, że zostanie sołtysem, ale rodzicom, nauczycielom, młodym zawodnikom spodobał się sposób, w jaki prowadzi "Tygrysy", i wszyscy zaczęli go namawiać, żeby kandydował. W końcu się zgodził się. Dzisiaj żartuje, że to chyba pokuta za grzechy...

  Na początku nie było łatwo, jego poprzedniczka miała mniej energii, nie zmuszała ludzi do wysiłku.
  - Dziś już wszystko idzie dobrze - mówi sołtys. - Ludzie chętnie współpracują, mają teraz zresztą ułatwiony kontakt ze mną i radą sołecką. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę: www.smolec.pl. Wszystkie ważne informacje tam są, proszę sprawdzić.

  Nad integracją Smolca pracuje grupa odnowy wsi, należy do niej dziewięć osób - dwie z osiedla Leśnego, siedem ze starego Smolca.
  - Ale w tej siódemce dwójka mieszka we wsi nie dłużej niż pięć lat - wyjaśnia Hieronim Kuryś. - Staramy się, by ludzie ze "starego" i "nowego" Smolca poznali się i polubili. Kiedy dwa lata temu organizowaliśmy festyn, nie było na nim prawie nikogo z osiedla Leśne, ale już w zeszłym roku na festynie z okazji 100-lecia naszego kościoła wspólnie bawili się starzy i nowi mieszkańcy.

  Najnowszy pomysł grupy to wydanie specjalnej książki kucharskiej - "Smaki Smolca". Sukces wydawniczy murowany. Projekt dofinansuje z pieniędzy unijnych Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Marszałek da 4,5 tysiąca złotych, trochę dołoży sołectwo i dwóch sponsorów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama