Wzbierają dolnośląskie rzeki

  Wzbierają dolnośląskie rzeki

  Rafał Święcki, Anna Gabińska, Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ulewny deszcz sparaliżował cały Wrocław. Mieszkańcy z niepokojem patrzą w niebo. Na Dolnym Śląsku ma padać do końca tygodnia.
  Aż 46 litrów wody na metr kwadratowy spadło dziś we Wrocławiu. Dla porównania: w czasie powodzi w 1997 roku dziennie padało od 90 do 110 litrów na metr.
  - Żadna z rzek we Wrocławiu nie ma przekroczonych stanów alarmowych - uspokaja Marek Janusz, kierownik centrum zarządzania kryzysowego w magistracie.

  Ale i tak burze i ulewy przez cały dzień paraliżowały miasto. Strażacy wypompowywali wodę z ponad 100 miejsc we Wrocławiu.
  Najgorzej było na Ołtaszynie, gdzie woda zalała całą ul. Chlebową (boczna Grota-Roweckiego). Na samej Grota-Roweckiego podmyła chodnik i wlała się do mieszkania. Przez ponad godzinę to miejsce było nieprzejezdne dla samochodów.

  Zalane zostało też skrzyżowanie ul. Grabiszyńskiej z Klecińską.
  - Obfite opady spowodowały, że studzienki deszczowe zatykały się praktycznie w całym mieście. Dlatego uruchomiliśmy dodatkowe dyżury - mówi Edward Nawirski, kierownik zakładu eksploatacji MPWiK.
  Obfite opady deszczu spowodowały, że studzienki deszczowe zatykały się w całym mieście
  W wodzie tonęła przez kilkadziesiąt minut także ul. Na Grobli, gdzie MPWiK ma swoją siedzibę.
  W południe na lotnisku z powodu spodziewanych piorunów kilkanaście minut dłużej pozostał w powietrzu samolot linii Ryanair z Glasgow. Wylądował bezpiecznie.

  W Jeleniej Górze ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Ze zbiornika w Lubachowie w powiecie świdnickim zaczęto spuszczać wodę, gdy jej poziom przekroczył stan alarmowy. W Świebodzicach wylała Pełcznica. W sąsiedniej gminie Marcinowice podtopionych zostało wiele domów.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama