Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jeleniej Górze nie mogą się już doczekać na galerię

Mariusz Junik
Gleria handlowa przy ul. Jasnej powstaje w bólach
Gleria handlowa przy ul. Jasnej powstaje w bólach Marcin Oliva Soto
Jelenia Góra wciąż nie ma galerii handlowej. Pierwsza będzie zbudowana dopiero za rok.

Mieszkańcy miasta z utęsknieniem czekają na rozpoczęcie budowy pierwszej w Jeleniej Górze galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia. Cieszyli się na Focus Park, ale na razie muszą się obejść smakiem. W Focusie powinno być 80 sklepów z markowymi produktami. Market ma powstać na placu wokół ulicy Kilińskiego.

Choć inwestor, firma Parkridge, posiada pozwolenie na budowę od prawie roku, to do tej pory nie rozpoczęto prac.
- Taki mamy harmonogram inwestycji i nie miało na niego wpływu ani spowolnienie gospodarcze, ani oprotestowanie pozwolenia na budowę - przekonuje Agnieszka Drucis z firmy Parkridge.

- Pozwolenie zostało oprotestowane przez Stowarzyszenie "Wspólne Miasto". Wydano je niezgodnie z prawem i nie jest to jedyne uchybienie - uważa Robert Prystrom, szef Stowarzyszenia. Jak twierdzi, przy planowaniu tej inwestycji doszło do innych nieprawidłowości.

Wojewoda dwukrotnie stwierdzał jednak, że wszystko jest w porządku. "Wspólne Miasto" napisało więc skargę na wojewodę do premiera oraz do Generalnego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Nie wstrzymuje to inwestycji, choć prace nie mogą ruszyć.

Także z innymi galeriami idzie jak po grudzie. Od chwili powstania hipermarketów Tesco i Hypernova (obecnie Carrefour) minęło prawie 10 lat. Przez ten czas wybudowano w mieście jedynie kilka mniejszych marketów. Dopiero teraz zanosi się na zmiany. Oczywiście, jeśli znowu nie pojawią się kłopoty, równocześnie rozpoczną się budowy trzech dużych obiektów: Focus Parku, Pasażu Grodzkiego i Castoramy.

- Cieszymy się, że wreszcie ruszą duże inwestycje. To dla miasta impuls do kolejnego etapu rozwoju - mówi wiceprezydent Jerzy Łużniak. Ponadto w planach jest kilka innych obiektów. Ale a razie są to mgliste zapowiedzi inwestorów bez konkretnych terminów i kwot.
Mała galeria handlowo-usługowa z restauracją ma powstać obok parkingu wielopoziomowego przy ul. Pijarskiej. Spółka Ariadne ze Szczecina ma tu już pozwolenie na jej budowę.
Na Zabobrzu Irlandczycy na terenach za szpitalem chcą wybudować galerię handlową. Na tym samym osiedlu między pocztą a kościołem ma powstać minicentrum handlowe.

Z kolei na terenie dworca PKS Holendrzy chcą wznieść kompleks usługowo-handlowy połączony kładką z ul. Jasną.
Ile z tych zapowiedzi stanie się faktem? Mieszkańcy Jeleniej Góry mają nadzieję, że wszystkie. Bo mają już coraz bardziej dość czekania na wła-sną galerię i wyjazdów na zakupy do innych miast.
O budowie galerii handlowych w Jeleniej Górze czytaj też Opinie. Str. 19

Stolica Karkonoszy ma pecha do dużych sieci handlowych - inwestycje nie mogą ruszyć od kilku lat
* Budowa galerii handlowo-rozrywkowej, która ma powstać w centrum miasta przy ul. Kilińskiego, nie może ruszyć od kilku lat.
Rozległy teren w centrum miasta świeci pustkami. Pozwolenie na budowę zostało wydane we wrześniu ubiegłego roku, jednak inwestor, spółka Parkridge, nie rozpoczął prac. Na razie teren został jedynie uporządkowany i ogrodzony. Do końca roku roboty mają ruszyć. Otwarcie galerii, w której ma być 80 sklepów, przewidziano w 2010 roku.

* Galeria handlowa w centrum miasta przy ul. Jasnej również powstaje w bólach. Pasaż Grodzki zamierzają postawić dwie firmy - jeleniogórska Muller i legnicka Rank Progress. Pozwolenie na budowę mają od kilku miesięcy, jednak wcześniej były duże kłopoty formalne z jego uzyskaniem. Galeria będzie mniejsza niż pierwotnie planowano, bowiem musi dobrze wpisać się w okoliczne zabytkowe kamieniczki. Obiekt ma mieć 6 tys. mkw. powierzchni handlowej. Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

* Do końca tego roku u zbiegu ulic Jana Pawła II i Grunwaldzkiej ma zostać otwarty market budowlany Castorama. Taką deklarację złożyli w tym tygodniu przedstawiciele firmy. W ramach inwestycji zostanie przebudowane skrzyżowanie obu głównych ulic w mieście. Będzie to kosztować ok. 2,5 mln zł. Część działek pod budowę Castorama zakupiła od prywatnych właścicieli, a na część zamieni się z miastem. Kierowcy muszą się więc liczyć z utrudnieniami w ruchu.
Nie blokujemy inwestycji w Jeleniej Górze
Z Robertem Prystromem, prezesem Stowarzyszenia "Wspólne Miasto", rozmawia Mariusz Junik

Czy "Wspólne Miasto" blokuje budowę galerii w Jeleniej Górze?

"Wspólne Miasto" niczego nie blokuje ani nie bojkotuje. Chcemy tylko, by wszystkie inwestycje prowadzone były zgodnie z prawem. Uważamy, że w przypadku trzech z nich - Focus Parku, Pasażu Grodzkiego i Castoramy - tak nie jest.

Dlaczego zaskarżyliście pozwolenie na budowę Focus Parku?

Uważamy, że w przypadku tej inwestycji doszło do wielu nieprawidłowości. Po pierwsze, jest zlokalizowana w miejscu, w którym nie powinna być, bowiem nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Wydane przez magistrat warunki zabudowy zaskarżyliśmy najpierw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a później do wojewody.

Wojewoda odmówił stwierdzenia nieważności wydania pozwolenia na budowę.

Tak, ale równocześnie uznał, że w trzech miejscach zostało naruszone prawo. Teraz sprawa czeka na rozstrzygnięcie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Złożyliśmy również zawiadomienie do prokuratury, która wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez władze miasta poprzez odstąpienie od egzekucji kary 1,5 mln zł, jaką powinien zapłacić inwestor.

A dlaczego złożyliście do prokuratury zawiadomienie w sprawie budowy Pasażu Grodzkiego przy ulicy Jasnej?

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie działania władz miasta na jego szkodę. Chodzi o grube miliony, które mogły wpływać do gminnej kasy, a nie wpływają. Warunki zabudowy były wydane niezgodnie z prawem. Teren został kupiony nie pod budowę galerii, przez co był kilkakrotnie tańszy. Po wydaniu pozwolenia na budowę galerii wartość terenu wzrosła, ale pieniądze nie wpłynęły do miasta.

A co z Castoramą?
W tym przypadku zaskarżyliśmy do SKO warunki zabudowy terenu, bo są niezgodne z zapisami w planie zagospodarowania. Ten teren nie jest przeznaczony na takie obiekty. Władze miasta tej i poprzedniej kadencji lekceważą przepisy. Jest jeszcze wiele drobniejszych nieprawidłowości dotyczących tych inwestycji i to trzeba wyjaśniać. Do tego właśnie dążymy. Wszystko musi być czyste i przejrzyste.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska