Poziom wody w dolnośląskich rzekach opada

  Poziom wody w dolnośląskich rzekach opada

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Sytuacja na dolnośląskich rzekach się stabilizuje. W regionie legnickim najdramatyczniejsza była noc ze środy na czwartek.
  Strażacy ze Złotoryi jedenaście razy wyjeżdżali na interwencję, ale wystarczył monitoring, nie trzeba było wypompowywać wody z domów ani ewakuować mieszkańców. W Sokołowcu umacniali wały przeciwpowodziowe, żeby woda nie zalała szkoły.

  Niespokojną noc miał dyrektor Zbigniew Gruszczyński i inni pracownicy złotoryjskiego ośrodka kultury. Od piątej rano budowali zaporę z worków z paskiem, by występująca z brzegów Kaczawa nie wdarła się do hoteliku nad zalewem.


  Skora, mająca opinię najbardziej kapryśniej na Pogórzu Kaczawskim, zaczęła przybierać o trzeciej w nocy. Wójt Zagrodna Mieczysław Słonina zaordynował pracowników robót publicznych do układania worków. Po dziewiątej odetchnął:
  - Jeśli nie wrócą opady, to powódź mamy już chyba za sobą - mówi - Poziom wody w Skorze opada z prędkością 8 centymetrów na godzinę.

  O godz. 12 Skora w Zagrodnie o 58 centymetrów przekraczała stan alarmowy. W tym samym czasie Kaczawa w Świerzawie płynęła 15 cm ponad poziomem alarmowym.

  - W regionie wałbrzyskim spadło 40-60 mm deszczu - mówi Stefan Mroczkowski, kierownik wałbrzyskiego oddziału Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Przed południem utrzymywały się stany alarmowe w 4 miejscach, przede wszystkim na Piławie i Bystrzycy. W 10 miejscach przekroczone były stany ostrzegawcze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama