Ryzykowne inwestowanie

  Ryzykowne inwestowanie

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Ireneuszem Jabłońskim, ekspertem z Centrum Adama Smitha, na temat inwestowania Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu w fundusze.
  Ponad 200 tys. zł miał stracić wałbrzyski Miejski Zarząd Budynków na funduszach inwestycyjnych. Miejski radny jest zbulwersowany - uważa, że za te pieniądze powinno się wyremontować budynki. MZB twierdzi, że pieniądze i tak nie byłyby zainwestowane w prace remontowe.

  W Wałbrzychu Miejski Zarząd Budynków zainwestował pieniądze w fundusze inwestycyjne. Jeden z radnych zarzuca spółce, że straciła na tym ponad 200 tysięcy złotych. Władze MZB tłumaczą jednak, że to nie strata, a tylko chwilowy spadek wartości, poza tym zainwestowano pieniądze z wypracowanego zysku i spółka miała do tego prawo. Jak Pan ocenia tę sytuację?
  Niech zarząd MZB nie urządza sobie zabawy w serial "Capital City".

  To nieodpowiedni krok. Spółka, w której jedynym udziałowcem jest gmina, została powołana nie po to, by osiągać zyski, ale do realizacji innych zadań. Chodzi przede wszystkim o administrowanie budynkami. Równie dobrze mogła ona stać się jednostką budżetową. I jako taka jednostka mogłaby przecież zajmować się takimi samymi sprawami. Jednak jako jednostka budżetowa nie mogłaby odliczać podatku VAT i korzystać z kilku innych rzeczy, przypisanych spółkom prawa handlowego, między innymi również prawa do inwestowania pieniędzy w fundusze inwestycyjne. Dlatego uważam, że jeśli nawet mogła zgodnie z przepisami zainwestować pieniądze, to w tym przypadku angażowanie się w gry kapitałowe jest nie na miejscu.

  Czyli uważa Pan, że Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu ma prawo, ale nie powinien inwestować w ten sposób?

  Oczywiście. Uważam, że takie spółki mają realizować przede wszystkim cele statutowe gminy, a nie zajmować się działalnością spekulacyjną czy uczestniczeniem w grze rynkowej. Można kupić papiery wartościowe i interesować się, czy ich wartość rośnie lub maleje, ale nie do tego został powołany MZB. To przecież publiczne pieniądze, a otrzymuje je, mając monopol na administrowanie olbrzymim majątkiem, który w dużym stopniu należy do gminy.

  Jeśli członkowie zarządu chcą urządzać sobie zabawy w "Capital City", serial przedstawiający życie londyńskich brokerów, to mogą to robić na własny rachunek.A nie za publiczne pieniądze.

  Szefowie MZB tłumaczą jednak, że zainwestowali pieniądze z zysku i nie były one przeznaczone na remonty budynków.

  Jaki zysk? Przecież to tylko chwilowa nadwyżka przychodu nad kosztami, która nie powinna być wykorzystywana w ten sposób.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama