Zalane wsie, pola i drogi. Powódź na Dolnym Śląsku

  Zalane wsie, pola i drogi. Powódź na Dolnym Śląsku

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zalane domy, zniszczone drogi i wioski pod wodą. Dolnoślązacy z przerażeniem obserwują niebo.
  Alarm powodziowy ogłoszono w gminach Marcinowice, Marciszów i Stare Bogaczowice. Zwłaszcza w tej pierwszej sytuacja jest bardzo groźna. Zalanych zostało tam jedenaście miejscowości.

  Najgorzej było w Strzelcach. Tam w blisko stu domach stało ponad 1,5 metra wody. Dojazd do wielu wiosek przez kilka godzin był niemożliwy. Woda była na ulicach, podwórkach i polach. Mimo to mieszkańcy nie zdecydowali się na ewakuację. Od wtorku wieczorem walczyli z żywiołem. Układali worki z piaskiem, ale około drugiej w nocy woda przerwała zaporę i wioska została zalana.

  - W domu mamy wszystko zniszczone: lodówkę, pralkę, meble na parterze. Przez całą noc siedzieliśmy na piętrze i modliliśmy się, by woda opadła. Maszyny rolnicze, hektary ziemniaków - wszystko do wyrzucenia. To dramat - opowiada Janina Kozioł, mieszkanka wioski.

  W Strzelcach wylała niepozorna na co dzień rzeczka Czarny Potok. Jeszcze wczoraj w południe dojazd do wielu domostw był niemożliwy. Ludzie zostali uwięzieni w domach.
  W gminie podtopione zostały także inne wioski, m.in. Szczepanów, Wiry, Tąpadło i Zebrzydów. Tu winna była woda spływająca z góry Ślęża potokami, które zamieniły się w rwące rzeki.

  - To już prawdziwa powódź. Straty idą w setki tysięcy złotych - martwi się Jerzy Guzik, wójt gminy Marcinowice, z przerażeniem oglądając ogrom zniszczeń, które odsłania opadająca woda.
  Uszkodzone zostały drogi i mosty, w wodzie stoją setki hektarów upraw. Rolnicy już liczą straty. - Bez pomocy rządu nie poradzimy sobie. Jesteśmy typowo rolniczą, biedną gminą - dodaje wójt Guzik.

  W Starych Bogaczowicach sytuacja rano wydawała się opanowana. Po nocnej fali poziom wody na rzece Strzegomka zaczął się stabilizować.
  - Na razie nie widzę jednak podstaw do odwoływania stanu zagrożenia, bo jest ono ciągle realne. Tym bardziej że prognozy pogody na najbliższe godziny są nieciekawe - mówił w środowe południe wójt gminy Leszek Świętalski.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwy Bóg kieruje losami nie kler

  grom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 21

  Żywiołami kieruje prawdziwy pan Bóg
  Jeśli się ludzie nie opanują w posłudze szatanowi a nie przeniosą uczucia swych myśli do prawdziwych pragnień modlitwy do prawdziwego Boga. Nie zapominajmy że...rozwiń całość

  Żywiołami kieruje prawdziwy pan Bóg
  Jeśli się ludzie nie opanują w posłudze szatanowi a nie przeniosą uczucia swych myśli do prawdziwych pragnień modlitwy do prawdziwego Boga. Nie zapominajmy że to Bóg prawdziwy przekazał nam scenariusz apokalipsy za pomocą Jana.
  Jeśli chodzi o kler to on dzierży spadek kwasu nauki po największym we wszech czasach nauki jakim był bandyta, oprawca, prześladowca pierwszych Chrześcijan którym to siał zgrozę strachu a następnie miękkim językiem podejścia odebrał klucz do prawdy mieszając w niego kwas faryzeuszowski który to nie dopuszcza nam poznania prawdy, dający pieczęci Bożej i dalszemu wylania Ducha Świętego. Dlatego Stwórca wydał wyrok dla tych co dokonują przestępstwa przeciw Stwórcy.
  Kościół katolicki dopuszcza się wielkich przestępstw przeciwko Duchowi Świętemu. Nie dopuszczając Ducha Świętego do ich dusz. Tego poznania wierni nie mają.
  Zmienił i wykroił z 10 przykazań słowa zakazujące używania krucyfiksów.
  Wchodząc do kościoła wierny już nie modli się do prawdziwego Boga a krucyfiks. Tak modlitwa staje się gniewem a nie prawdziwą modlitwą. Nauki są pisane pod oszukańczy proceder kapłanów oszukańczy trik kwasu jaki nadał Paweł pierwszy samozwaniec apostolski który się podszył pod naszą wiarę.
  Ona jest tylko fikcją i podobieństwem wiary prawdziwej.
  Dlatego Bóg prawdziwy nie daruje nam tego przestępstwa aż do wielkiego bólu.
  Aż dogłębnie całkowicie rozprawi się z fałszywym kapłanem jakim jest kler.
  Jaka jest Pieczęć Boga opisuję w pieczęci Bożej.
  Pisz do wyszukiwarki Pieczęć Boga.

  Jestem z wami
  By Stwórca mógł wylać w wasze serca Ducha swego

  GROM - Morszwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znów powódź .......

  ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

  ciekaw jestem kiedy ruszą prace dotyczące udrożnienia Odry i budowy polderu w Raciborzu. Kiedy wreszcie opamiętają się politycy i przestaną igrać ludzikim życiem. Kiedy zrozumią że czas budować a...rozwiń całość

  ciekaw jestem kiedy ruszą prace dotyczące udrożnienia Odry i budowy polderu w Raciborzu. Kiedy wreszcie opamiętają się politycy i przestaną igrać ludzikim życiem. Kiedy zrozumią że czas budować a nie burzyć..... chyba nigdy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo