Zgorzelec i Görlitz oczami studentów - wystawa fotografii

  Zgorzelec i Görlitz oczami studentów - wystawa fotografii

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Siedmioro studentów z trzech europejskich uniwersytetów w Pradze, Peczu i Nantes przez kilka tygodni podpatrywało Polaków i Niemców ze Zgorzelca i Görlitz. Efekty ich obserwacji można zobaczyć na wystawie fotografii pod tytułem "Na pierwszy rzut oka" w galerii Bahnhof Gleis 1 w Görlitz.
  - To spojrzenie oczami obcych - mówią studenci. - Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać oba miasta trochę inaczej, może sprowokować do refleksji - dodają.
  Gergely Csóka przyjechał nad Nysę z Węgier. Studiuje w Peczu. Jako temat swoich zdjęć wybrał ludzi. Podjął się próby pokazania człowieka bez tego, kim jest i skąd pochodzi.
  - Wszyscy jesteśmy tacy sami - udowadnia.

  Lucie Haardt pochodzi z Francji. Interesuje się kulturą, szczególnie teatrem. Być może dlatego na swoich zdjęciach uwieczniła historię obu miast poprzez podglądanie natury.
  - To temat, który wydaje mi się jednym z łączników pomiędzy Görlitz i Zgorzelcem. Rośliny rosną i próbują znaleźć swoją drogę przez ściany, pokonują kolejne granice albo po prostu nie znają tych granic - tłumaczy.

  Paryżanka Anissa Mechou-ek od zawsze pasjonowała się językiem i kulturą niemiecką. Podobnie jak jej koleżanki, studiuje na uniwersytecie w Nantes. Fascynuje ją nocna atmosfera miast. Jak mówi, na każdej ulicy odkrywa nowe światy i daje się im ponieść.
  - Tu, nad Nysą, widać jednak wyraźnie, że jest ona inna po obu stronach rzeki. Görlitz jest ciche, czasem odnosi się wrażenie, że wyludnione. Inaczej Zgorzelec, gdzie ciągle słychać gwar - dzieli się wrażeniami. - To jedna z zasadniczych różnic.
  Görlitz jest ciche, wyludnione. Inaczej Zgorzelec, gdzie ciągle słychać gwar
  Wszyscy przyjechali do Görlitz w ramach unijnego programu Erasmus.
  - To dla nas bardzo ważny projekt. Poprzez obrazy, które prezentujemy, można wiele przekazać - przekonuje Anne Lienhart i namawia mieszkańców Zgorzelca do obejrzenia wystawy.
  Studenci podkreślają, że przykład miast niemieckiego i polskiego, które mieli okazję poznawać od wewnątrz, jest dla nich budujący. Pokazuje, że mimo różnic, można budować wspólną, europejską tożsamość.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo