Ważne
  Starsze pokolenie jest stracone

  Starsze pokolenie jest stracone

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Legnicy prawie wszystkie romskie dzieci chodzą do szkoły. Wiedzą, że to dla nich jedyna szansa na lepsze życie
  Z Tomaszem Gomanem, prezesem Stowarzyszenia Romów Legnickich, rozmawia Zygmunt Mułek.


  Czy odczuwacie przejawy rasizmu wobec Romów?

  W Legnicy nie. Od kilku lat pokazujemy się na różnych imprezach wspólnie z Polakami. I widzę, że opinia o nas naprawdę się zmienia, choć jeszcze czasami spotykamy się z niechęcią. Ale byłem niedawno na Słowacji i tam Romom żyje się o wiele gorzej.

  Naprawdę nie macie żadnych problemów w kontaktach z Polakami?

  Najgorzej jest, gdy szukamy pracy. Romowie nie mają pokończonych szkół. Ja też żałuję, że się nie uczyłem, bo wykształcenie przydałoby mi się w pracy asystenta środowiskowego.
  I nie ukrywam, że tym starszym nie chce się pracować. Wolą żyć z opieki społecznej. Ale kiedyś chciałem dorobić. Szef firmy wiedział, że jestem Romem i prezesem stowarzyszenia. Zgodził się mnie przyjąć, tylko że zaproponował mi śmiesznie niskie pieniądze.
  Starsze pokolenie, pamiętające jeszcze życie w taborach, jest stracone
  Powszechna opinia o Romach jest taka, że nie chce im się pracować i czekają na to, co da im państwo. Zgadza się Pan z tym?

  Starsze pokolenie, pamiętające jeszcze życie w taborach, jest stracone. Rzeczywiście jest nastawione roszczeniowo - uważa, że państwo powinno dawać więcej, mimo że i tak sporo dostajemy. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że gdy miasto daje rodzinom możliwość odpracowania zaległości czynszowych, to rzadko kto zgłasza się do prac interwencyjnych. Niestety, ale w naszej społeczności jest bardzo źle widziane, gdy ktoś zamiata ulice. A przez taką postawę rodzą się opinie, że Romowie mają dwie lewe ręce.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo