Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza romska drużyna piłkarska rozpoczęła treningi

Zygmunt Mułek
Romowie z Legnicy porafią pokazać na boisku uderzenie w stylu brazylijskim
Romowie z Legnicy porafią pokazać na boisku uderzenie w stylu brazylijskim Piotr Krzyżanowski
W Legnicy romskie dzieci mają swoją piłkarską drużynę. Nazywa się Kale Gada, co w tłumaczeniu na język polski znaczy Czarne Koszule.

Chłopcy są ambitni: szykują się na podbój nie tylko legnickich, ale i krajowych stadionów. To pierwszy w kraju taki program integracyjny dla tej mniejszości narodowej.
Stara poniemiecka kamienica, obskurna klatka schodowa. Nastoletni Romowie Krystian Kruk i Mateusz Gil siedzą na schodach. Porównują swoje świadectwa szkolne.

- Nie jest źle - chwali się 14-letni Krystian, który właśnie skończył podstawówkę. - Teraz jest czas, żeby pokazać, że jesteśmy najlepszymi piłkarzami. Na podwórku nikt nie miał z nami szans, zobaczymy, jak pójdzie na trawie.
Mateusz też jest piłkarzem i we wrześniu rozpocznie naukę w gimnazjum. Marzy, by skończyć samochodówkę. Jak całe podwórko - żyje piłką.
Do rozmowy przyłącza się kolejny piłkarz Alan Huczko, też czternastolatek (średnia na świadectwie: 4). - Zawsze na wakacjach nudziliśmy się. Staliśmy po bramach. Wreszcie mamy jakieś zajęcie - mówi.

Ojciec Alana Zbigniew Huczko pamięta tabory. Przez wiele lat zarabiał na życie jako kotlarz. Nie ma już na te usługi zapotrzebowania. Jak wielu innych legnickich Romów żyje z prac dorywczych i pomocy opieki społecznej.
- Z naszego pokolenia już nic nie będzie - wzdycha. - Nie mamy pracy, bo nie kończyliśmy szkół. Chodzi już tylko o to, żeby nasze dzieci się kształciły, bo wtedy znajdą pracę, nie zejdą na psy. Drużyna romska na pewno w tym im pomoże.

Alan Huczko: Zawsze na wakacjach nudziliśmy się. Wreszcie mamy jakieś zajęcie

Pierwszy mecz romskie Czarne Koszule rozegrają w niedzielę z młodymi piłkarzami Zakaczawia, zespołu z jednej z najgorszych dzielnic miasta. Tamta drużyna powstała przed pięciu laty dzięki uporowi miejscowego piekarza i społecznika Mariusza Kudły. Od kilku lat z powodzeniem występują w rozgrywkach niższych lig. Romscy piłkarze trenują na tym samym boisku.
- Romscy piłkarze są zdyscyplinowani i bardzo się starają na treningach - mówi Paweł Grzybowski, Polak, opiekun drużyny i instruktor sportowy. - Reagują bardzo emocjonalnie. Jak im wszystko wychodzi na treningach, to jest w porządku. Ale gdy bramkarz puści głupiego gola, potrafią skoczyć sobie do oczu albo się obrazić. Jeden z piłkarzy tak się zdenerwował, że uciekł z treningu. Potrzebna jest im motywacja, pomoc i wsparcie z zewnątrz. Wtedy na pewno osiągną sukcesy - dodaje.

Pieniądze na stworzenie Czarnych Koszul wychodziła w legnickim magistracie Maria Delimata, od czterech lat asystentka edukacji romskiej.
- Widziałam naszych chłopaków, jak ganiają za piłką - wspomina. - Dlatego pomyślałam, że trzeba im pomóc w stworzeniu drużyny.

Pani Maria dopięła swego. Grażyna Popilowska, koordynatorka projektu, pomogła napisać wniosek. Pomysł okazał się na tyle dobry, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało 24 tysiące złotych. Kupiono za te pieniądze stroje, buty, piłki. Część dotacji pójdzie na opłacenie opiekuna i imprezy integracyjne. Drugim koordynatorem projektu jest Teresa Woźniakowska ze Środowiskowego Hufca Pracy w Legnicy.

Są tak zadziorni na boisku, że jak coś pójdzie źle, to potrafią skoczyć sobie do oczu

Maria Delimata jest przekonana, że za kilka lat młodzi Romowie nie będą mieli kompleksów wobec Polaków.
- Uczą się nie gorzej niż polskie dzieci - uważa Maria Delimata. - Potrzebujemy świetlicy środowiskowej, gdzie jednoczyłyby się szczepy, spotykały rodziny. A nasi młodzi piłkarze będą wizytówką miasta i naszej społeczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska