Ważne
  Prawie wszystkie drogi i mosty w powiatach wymagają remontu

  Prawie wszystkie drogi i mosty w powiatach wymagają remontu

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W budżetach starostw brakuje pieniędzy na drogi. W Wałbrzychu znaleźli sposób na tańsze naprawy.
  Co najmniej 10 tysięcy złotych pochłonie remont mostu w Piastowie, który został uszkodzony przez przejeżdżającą ciężarówkę. Tymczasem Zarząd Dróg Powiatowych w Jeleniej Górze nie ma na ten cel pieniędzy i nie wiadomo, kiedy most zostanie naprawiony.
  - Pieniądze na bieżące remonty dróg i mostów kończą nam się przeważnie w połowie roku - rozkłada ręce Krzysztof Sobała, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

  Podobny problem ma większość zarządców dróg powiatowych na Dolnym Śląsku. Jak szacują, remontu wymaga ok. 80 procent wszystkich dróg. Tylko nieliczne są w dobrym stanie. Jeszcze gorzej jest z mostami i przepustami, których w każdym powiecie jest co najmniej setka. Ich stan techniczny jest daleki od dobrego.

  W Piastowie, na bocznej drodze z Piechowic do Starej Kamienicy, wystarczyło, że tir zawadził naczepą o barierkę. To spowodowało przesunięcie 8-metrowej belki podtrzymującej most. Teraz jest kłopot, bo drogą jeżdżą ciężarówki wiozące z lasu drzewo, jak również wywożące ziemię.
  - Na razie zwęziliśmy jezdnię i wprowadziliśmy ograniczenia prędkości do 30 km/h - mówi dyrektor Sobała.

  Co może uczynić inspektor nadzoru budowlanego?
  - Jeśli zarządcy nie dbają o właściwy stan drogi, wówczas przymuszamy właścicieli do naprawy obiektu i regularnych przeglądów stanu technicznego - wyjaśnia Jacek Radwan, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Jeleniej Górze.

  To teoria, bo w budżetach starostw są pieniądze jedynie na bieżące utrzymanie dróg i mostów. Natomiast na remonty ich nie starcza.
  - Dość powiedzieć, że połowę pieniędzy na drogi pochłania zimowe odśnieżanie - przyznaje Anatoliusz Koper, inżynier ruchu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Bolesławcu.
  Koper: Połowę pieniędzy na drogi pochłania zimowe odśnieżanie
  To duży kłopot dla mieszkańców małych miejscowości, bowiem drogi powiatowe łączą gminy. Starostwa na Dolnym Śląsku po reformie administracyjnej w 1999 roku dostały kilka tysięcy kilometrów dróg. I dodajmy, że były to drogi w najgorszym stanie technicznym, bowiem zostały wybudowane przed kilkudziesięcioma laty. Większość to boczne trakty wiodące przez pola i lasy.
  - Dano nam drogi, ale bez pieniędzy na ich remonty i utrzymanie - ubolewa Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo