Owczarki z atestem wytropią złodzieja

  Owczarki z atestem wytropią złodzieja

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzy owczarki niemieckie służące w jeleniogórskiej policji dostały właśnie atesty na kolejny rok.
  Specjalna komisja, składająca się z przedstawiciela Zakładu Tresury Psów w Sułkowicach oraz koordynatora z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, oceniła ich przydatność do służby.
  - Okazało się, że mogą nadal z powodzeniem tropić przestępców - mówi nadkomisarz Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji.

  Dwa owczarki to psy patrolowo-tropiące, a jeden został przeszkolony do wyszukiwania ukrytych materiałów wybuchowych.

  Testy przeprowadzane są każdego roku. Po zaliczeniu przez psa szeregu ćwiczeń i zadań zwierzę otrzymuje atest. Wcześniej jednak każdy pies musi przejść żmudne szkolenie treserskie. Trwa ono od 6 do 9 miesięcy i przeprowadzane jest w ośrodku w Sułkowicach. W szkoleniu uczestniczy policjant przewodnik, który później będzie opiekował się czworonogiem. Pies nabiera do przewodnika pełnego zaufania. Później bez wahania wykona każde polecenie.

  - Pies musi być między innymi niewrażliwy na huk wystrzału z pistoletu - mówi sierż. szt. Robert Czechowski, opiekun jednego z owczarków.
  Jeśli owczarek boi się wystrzałów, to nie nadaje się do trwającej 8-9 lat pracy w policji. W takiej sytuacji czworonóg może trafić do innej formacji, np. do Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. GOPR korzysta z pomocy psów głównie przy poszukiwaniu osób przysypanych śniegiem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama