Ważne
  Wrocław poszuka oszczędności

  Wrocław poszuka oszczędności

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W 2010 roku budżet miasta czekają cięcia. Pokazujemy, które inwestycje są zagrożone.
  We wrocławskim urzędzie miejskim powstaje właśnie specjalna lista projektów, które w przyszłym roku nie mają szans na realizację. Zostaną przesunięte na później. Dlaczego? Z uwagi na kryzys gospodarczy. Lista jest tajna. Oficjalnie wiadomo tylko, że tworzy ją wiceprezydent Maciej Bluj.
  Zapytaliśmy szefów spółek miejskich, co oni podpowiedzieliby wiceprezydentowi. I udało się ustalić sporą część odkładanych na półkę inwestycji.

  Na pewno nie rozpocznie się budowa kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej. Chodzi o fragment od ul. Żmigrodzkiej do al. Jana III Sobieskiego. Prace miały ruszyć zaraz po tym, jak firma Skanska skończy budowę jezdni od mostu Milenijnego do Żmigrodzkiej. Teraz pewne jest, że inwestycja rozpocznie się później. Kiedy? Tego jeszcze nie ustalono.

  Jakie inne inwestycje mogą zostać przesunięte na kolejne lata? Na szukanie oszczędności gotowy jest Mieczysław Popławski, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Jeśli będzie trzeba, to możemy na razie dać spokój z uporządkowaniem lasku przy ul. Mącznej. Spokojnie może poczekać jeszcze rok. Wtedy zaoszczędzimy nawet 10 milionów złotych - oblicza dyrektor Popławski.

  Lasek przy ul. Mącznej sąsiaduje ze stadionem piłkarskim na Maślicach. Ze sportowej areny, zgodnie z planem, będzie można do niego dojść kładką nad rzeką Ślęzą.
  Popławski dodaje, że jeśli będzie trzeba, to ZZM zrezygnuje też z części prac w parku Szczytnickim. Remont zostanie przeprowadzony na pewno, ale będzie trzeba zrezygnować z wymiany niektórych nowych latarni czy ławek.

  Swój pomysł na oszczędności ma również Bartosz Małysa, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Jeśli będzie taka konieczność, to przesuniemy na kolejny rok remonty drogowe, w ramach programu 14,5 miliona złotych - mówi.
  Nie rozpocznie się budowa odcinka obwodnicy śródmiejskiej od ul. Żmigrodzkiej do al. Jana III Sobieskiego.
  Chodzi o drobniejsze prace, które drogowcy wykonują najczęściej w czasie wakacji. Wtedy zmieniają np. nawierzchnię jezdni. - Jeśli stan dróg będzie wymagał natychmiastowego reperacji, to nie będziemy mogli zwlekać - podkreśla Małysa.

  I tak na remonty mogą poczekać np. ulice Stawowa, Czekoladowa i Henryka Probusa. Poczekać może również remont ul. Kuźniczej. Tam urzędnicy chcą zamknąć jezdnie dla samochodów, a całą ulicę przeznaczyć wyłącznie dla pieszych. Jednak przy okazji nawierzchnia zostałaby wyremontowana.

  Na czym jeszcze magistrat może zaoszczędzić? - Na promocji miasta - uważa Tomasz Czajkowski, opozycyjny radny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Wydawane są na to o wiele za duże kwoty. Dodatkowo można zrezygnować z części darmowych koncertów - wylicza.
  A szef klubu radnych Rafała Dutkiewicza, Jarosław Krauze, uważa, że za wcześnie jest na stwierdzenie, co powinno się przesunąć, a z czego zrezygnować. - Nie ma co psuć dobrej atmosfery i wywoływać paniki - twierdzi.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYPASIONA fontanna

   pogromca kwaków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Przetarg na WYPASIONĄ! fontannę był rozstrzygnięty, wtedy kiedy jeszcze nie sniło się tobie o kryzysie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fontanna!!!

   kwak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   ..priorytet dla fontanny..brawo...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo