Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław poszuka oszczędności

Marcin Torz
Tak miasto planowało zagospodarować teren po targowisku na Niskich Łąkach
Tak miasto planowało zagospodarować teren po targowisku na Niskich Łąkach Fot. Wizualizacja inwestora
W 2010 roku budżet miasta czekają cięcia. Pokazujemy, które inwestycje są zagrożone.

We wrocławskim urzędzie miejskim powstaje właśnie specjalna lista projektów, które w przyszłym roku nie mają szans na realizację. Zostaną przesunięte na później. Dlaczego? Z uwagi na kryzys gospodarczy. Lista jest tajna. Oficjalnie wiadomo tylko, że tworzy ją wiceprezydent Maciej Bluj.
Zapytaliśmy szefów spółek miejskich, co oni podpowiedzieliby wiceprezydentowi. I udało się ustalić sporą część odkładanych na półkę inwestycji.

Na pewno nie rozpocznie się budowa kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej. Chodzi o fragment od ul. Żmigrodzkiej do al. Jana III Sobieskiego. Prace miały ruszyć zaraz po tym, jak firma Skanska skończy budowę jezdni od mostu Milenijnego do Żmigrodzkiej. Teraz pewne jest, że inwestycja rozpocznie się później. Kiedy? Tego jeszcze nie ustalono.

Jakie inne inwestycje mogą zostać przesunięte na kolejne lata? Na szukanie oszczędności gotowy jest Mieczysław Popławski, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Jeśli będzie trzeba, to możemy na razie dać spokój z uporządkowaniem lasku przy ul. Mącznej. Spokojnie może poczekać jeszcze rok. Wtedy zaoszczędzimy nawet 10 milionów złotych - oblicza dyrektor Popławski.

Lasek przy ul. Mącznej sąsiaduje ze stadionem piłkarskim na Maślicach. Ze sportowej areny, zgodnie z planem, będzie można do niego dojść kładką nad rzeką Ślęzą.
Popławski dodaje, że jeśli będzie trzeba, to ZZM zrezygnuje też z części prac w parku Szczytnickim. Remont zostanie przeprowadzony na pewno, ale będzie trzeba zrezygnować z wymiany niektórych nowych latarni czy ławek.

Swój pomysł na oszczędności ma również Bartosz Małysa, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Jeśli będzie taka konieczność, to przesuniemy na kolejny rok remonty drogowe, w ramach programu 14,5 miliona złotych - mówi.

Nie rozpocznie się budowa odcinka obwodnicy śródmiejskiej od ul. Żmigrodzkiej do al. Jana III Sobieskiego.

Chodzi o drobniejsze prace, które drogowcy wykonują najczęściej w czasie wakacji. Wtedy zmieniają np. nawierzchnię jezdni. - Jeśli stan dróg będzie wymagał natychmiastowego reperacji, to nie będziemy mogli zwlekać - podkreśla Małysa.

I tak na remonty mogą poczekać np. ulice Stawowa, Czekoladowa i Henryka Probusa. Poczekać może również remont ul. Kuźniczej. Tam urzędnicy chcą zamknąć jezdnie dla samochodów, a całą ulicę przeznaczyć wyłącznie dla pieszych. Jednak przy okazji nawierzchnia zostałaby wyremontowana.

Na czym jeszcze magistrat może zaoszczędzić? - Na promocji miasta - uważa Tomasz Czajkowski, opozycyjny radny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Wydawane są na to o wiele za duże kwoty. Dodatkowo można zrezygnować z części darmowych koncertów - wylicza.
A szef klubu radnych Rafała Dutkiewicza, Jarosław Krauze, uważa, że za wcześnie jest na stwierdzenie, co powinno się przesunąć, a z czego zrezygnować. - Nie ma co psuć dobrej atmosfery i wywoływać paniki - twierdzi.
Jednak radni są zgodni co do jednego - nie można oszczędzać na inwestycjach związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce nożnej. Wtóruje im miejski skarbnik, Marcin Urban. - Inwestycje pod Euro 2012 są kluczowe i na pewno je doprowadzimy do końca - zapowiada.

Nie ma więc mowy o tym, by odwlec budowę trasy, która połączy lotnisko ze stadionem, czy też przebudowę ulic na Maślicach, np. Królewieckiej. Zresztą, nie licząc fragmentu obwodnicy śródmiejskiej i drobnych ulicznych remontów, wszystkie inwestycje drogowe są bezpieczne.
- Teraz grzechem byłoby z nich rezygnować - twierdzi Marek Szempliński, rzecznik prasowy Wrocławskich Inwestycji, miejskiej spółki, która odpowiada m.in. za najważniejsze prace na ulicach. - Firmy, które startują w przetargach, oferują znacznie mniejsze kwoty od tych, które przygotowaliśmy. Dzięki temu wydajemy mniej, a to przecież oszczędność - tłumaczy.
Tymczasem podczas ostatniej sesji rady miejskiej uznano, że - oprócz centrów treningowych przy ul. Na Niskich Łąkach i Lotniczej - w przyszłym roku nie rozpocznie się budowa boiska do hokeja na trawie przy ul. Niepodległości.

Zrezygnowano również z przebudowy basenów na Brochowie (ul. Polna) i Oporowie (ul. Harcerska).

Zrezygnowano również z przebudowy basenów na Brochowie (ul. Polna) i Oporowie (ul. Harcerska). Te inwestycje zostały odłożone na lepsze czasy.
Nie rozpocznie się także budowa wyciągu do nart wodnych. Miał on powstać na Gliniankach. Co więcej, nie wiadomo, czy wrocławski magistrat w ogóle zdecyduje się na tę ostatnią inwestycję. Z obliczeń wynika, że akwen może być za mały na taką atrakcję.


Poznań pości

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, przyznaje w swoim blogu, że jego miastu może zabraknąć w tym roku ok. 100 mln zł. Grobelny planuje zmniejszyć wydatki bieżące o 23 mln. Nie zostaną zmniejszone wydatki na oświatę. Mniej pieniędzy będzie jednak na konserwację zabytków i utrzymanie dróg. Z kolei Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska, zapowiada, że nie ma mowy o rezygnacji z inwestycji, które mają dofinansowanie z Unii. - Zrezygnujemy z niewielkich remontów ulic na obrzeżach miast - mówi.

Płacić później
Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha: Urząd powinien poddać dokładnej analizie wszystkie swoje planowane inwestycje. Musi stworzyć ich hierarchię. Jeśli chce któreś przełożyć lub wręcz z nich zrezygnować, musi wybrać te, które dotyczą jak najmniejszej liczby osób. Dobrym pomysłem na szukanie oszczędności jest przekładanie terminów spłat. Za wykonanie prac można płacić później, a nie od razu po zakończeniu robót. Tutaj trzeba się przygotować się na twarde negocjacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska