Odkryj tajemnice wrocławskich kościołów

  Odkryj tajemnice wrocławskich kościołów

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Siostry urszulanki pokażą zamknięte do tej pory dla turystów groby zakonnic (pl. Nankiera)
  1/3
  przejdź do galerii

  Siostry urszulanki pokażą zamknięte do tej pory dla turystów groby zakonnic (pl. Nankiera) ©Fot. Michał Pawlik

  Nieodkryte podziemia kościołów, krypty w katedrze na Ostrowie Tumskim, zamknięte dotąd przed turystami zakony i seminarium duchowne. To wszystko będzie można obejrzeć podczas startującej w piątek wrocławskiej Nocy Kościołów.
  Największą atrakcją będzie na pewno możliwość zwiedzenia niedostępnych wcześniej dla turystów podziemi, w których spoczywają szczątki zakonników i Piastów.

  - Już w piątek o godz. 20, 21 i 22 będzie można zejść do kaplic i krypt we wrocławskiej katedrze. To jedyna okazja w roku, żeby je zobaczyć - zachęca ksiądz Andrzej Jerie z wrocławskiej kurii.
  W podziemiach obejrzymy mury pierwszej katedry, która stała w miejscu tej obecnej przed tysiącem lat.


  Podziemia swojego klasztoru otworzą też siostry urszulanki (kościół św. Klary i Jadwigi, pl. Biskupa Nankiera). Tam znajdziemy groby zakonnic sprzed kilkuset lat. Kiedyś były zamurowywane w podziemiach, a w miejscu ich pochówku przytwierdzano małe metalowe tabliczki z datami ich ślubów zakonnych, narodzin i śmierci. Do podziemi można zejść dziś o godz. 19.30, 20.30 i 21.30.

  - U urszulanek znakomitym zabytkiem jest też mauzoleum Piastów Śląskich. Miejsce często zapomniane przez turystów, a pełne klimatu i najstarszych zabytków. Jest tam płyta nagrobna Henryka VI, ostatniego z wrocławskich książąt - opowiada Bronisław Zathey, przewodnik po Wrocławiu.

  Nie tylko kościelne podziemia staną przed nami otworem. Dotąd zamknięte dla oczu postronnych wnętrza seminarium duchownego (pl. Katedralny 14) również zostaną otwarte. Stanie się to w piątek między godz. 20 a 23. Tego samego dnia będzie można zobaczyć, jak żyją na co dzień siostry elżbietanki (ul. św. Józefa). W sobotę natomiast drzwi klasztoru otworzą siostry marianki (ul. kardynała Kominka). Będzie tam można też (między godz. 20 a 22) zasiąść z zakonnicami przy ognisku.
  Największą atrakcją będzie na pewno możliwość zwiedzenia niedostępnych wcześniej dla turystów podziemi, w których spoczywają szczątki zakonników i Piastów.
  - Nie lada atrakcją będzie też otwarta w sobotę nocą wieża widokowa w kościele garnizonowym. To okazja zobaczenia Wrocławia z góry po zmierzchu - mówi przewodnik miejski.
  Dla turystów w sobotnią noc otworzą swe podwoje również kościół św. Mikołaja (ul. św. Antoniego) i kościół św. Wojciecha (pl. Dominikański).

  Noc kościołów to nie tylko zwiedzanie. W sobotę, w kościele św. Krzyża (Ostrów Tumski) będzie można wziąć udział w wernisażu wystawy fotograficznej poświęconej Janowi Pawłowi II.
  W sobotę pod kościołem garnizonowym zorganizowany zostanie też jarmark cysterski z żywnością od zakonników.

  Wieczorem w Rynku, w ramach Nocy Kościołów, wystąpią też gwiazdy muzyki. Zaśpiewają Ewelina Flinta, Andrzej Lampert, Arka Noego i zespół Vino.

  Patronat prasowy nad Nocą Kościołów sprawuje "Polska-Gazeta Wrocławska".

  1 3 4 5 ... 8 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama