18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Tu handlowali, pili kawę i wino

Alina Gierak
Widok rynku z Podcieniem Pończoszników i Białoskórników nie zmienił się wiele
Widok rynku z Podcieniem Pończoszników i Białoskórników nie zmienił się wiele Ze zbiorów Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie
Kartką z przedwojennym widokiem jeleniogórskiego rynku rozpoczynamy serię naszych pocztówek w Jeleniej Górze.

Rynek, czyli dzisiejszy plac Piastowski, miał kształt prostokąta i stanowił centrum miasta. Ulokowano je w widłach rzek Kamiennej i Bobru. Tradycja wiąże początki miasta z Bolesławem Krzywoustym, który 900 lat temu miał założyć osadę nad Bobrem.

Dłuższa oś rynku biegnie z północnego zachodu na południowy wschód. Zabudowa krótszych boków wysunięta była w głąb placu. Wzdłuż dłuższych boków stały po dwa szeregi domów. Rozdzielała je droga biegnąca w kierunku dzisiejszych Cieplic.

Od średniowiecza pierzeje rynku nosiły nazwy odzwierciedlające zajęcia mieszkającej przy nich ludności.

Środkową część rynku zajmowały urządzenia handlowe. Od południowego wschodu stały ławy chlebowe, następnie jatki mięsne, ławy rzemieślnicze nadbudowane w późniejszym okresie domami budniczymi (Siebenhäuser) oraz garkuchnia. Po stronie północno-zachodniej znajdowały się winiarnia, waga oraz postrzygalnia sukna.

Od średniowiecza poszczególne pierzeje rynku jeleniogórskiego nosiły nazwy odzwierciedlające zajęcia mieszkającej przy nich ludności i toczącej się tam działalności handlowej. Na starym zdjęciu widzimy fragment Podcienia Pończoszników i Białoskórników. Dziś domy mają numer 39-46. W dawnych Podcieniach Zbożowych dziś znajdują się m.in. sklep Cepelii i antykwariat.

Inne pierzeje nosiły miana: nr 1-10 - Podcienia Sukienników, nr 11-18 - Podcienia Kuśnierzy, nr 19-29 - Podcienia Przędzarzy, nr 30-38 - Podcienia Maślane, nr 47-57 - Podcienia Zbożowe.

Kolejne kartki znajdziecie Państwo w piątkowych Magazynach. Do cyklu wybraliśmy najpiękniejsze miejsca i najładniejsze pocztówki z kolekcji Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Mamy nadzieję, że dzięki pocztówkom poznacie Państwo lepiej Jelenią Górę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska