Najważniejsza sława mołojca

  Najważniejsza sława mołojca

  Ryszard Czarnecki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rząd Donalda Tuska wchodzi w buty rządu SLD! W sprawie braku przemyślanej walki o stanowiska dla Polaków w strukturach UE.
  Choć Tusk ma na ustach cały czas jednowyrazową pieśń bojową "Buzek, Buzek", bliższa analiza pokazuje, że na sloganach i koncentrowaniu się na rzeczach mniej istotnych kończy się aktywność w tym obszarze lidera PO.

  Polska walczy o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zaniedbując znacznie ważniejsze fotele Komisji Europejskiej. Przewodniczący PE znaczy zdecydowanie mniej niż marszałek polskiego Sejmu. Polski członek Komisji Europejskiej może zdobyć dla nas znacznie więcej niż polski szef PE mający funkcję prestiżową, ale bez realnego wpływu na politykę.

  Przez szereg tygodni w rządowych kuluarach słychać było wyliczanki: Lewandowski, Hübner czy Saryusz-Wolski. Trwała licytacja personalna, nie mówiono o priorytetach w ramach Komisji Europejskiej. Inne kraje robią inaczej.
  Polska walczy o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zaniedbując znacznie ważniejsze fotele Komisji Europejskiej.

  Najpierw ustalają, jaka teka je interesuje i co jest możliwe do zdobycia, a dopiero potem pod konkretny zakres odpowiedzialności dobierają osoby. RP okazała się w tym względzie oryginalna. Nikt się nawet nie zająknął, czy idziemy w kierunku komisarza odpowiedzialnego za: rozwój regionalny (a więc pieniądze z Brukseli), politykę zewnętrzną (a więc także bardzo dla nas ważną politykę wschodnią), sprawy gospodarcze i walutowe czy wreszcie bezpieczeństwo energetyczne.

  Wybierając stanowisko szefa PE, Polska zyskuje 2,5-letnią sławę mołojecką, jednocześnie pozbawiając się 5-letniego realnego wpływu na politykę i gospodarkę w ramach Komisji Europejskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama