Nordic walking na serce

  Nordic walking na serce

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kijki pomagają ćwiczyć zarówno ręce, jak i nogi. Tutaj działają mięśnie czworogłowe
  1/5
  przejdź do galerii

  Kijki pomagają ćwiczyć zarówno ręce, jak i nogi. Tutaj działają mięśnie czworogłowe

  Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego opracował pierwszy w Polsce program powrotu do zdrowia po ciężkich uszkodzeniach serca.
  Półtora miesiąca ćwiczeń z pierwszymi pacjentami przyniosło rewelacyjne wyniki. Ciężko chorzy po zawałach serca, którzy do tej pory ledwo ruszali się z łóżka, wracają do formy. Znacznie poprawia się jakość ich życia.

  - Dużo lepiej się czuję, mniej się męczę, bez problemu wchodzę na drugie piętro do mieszkania. Kiedyś było to niemożliwe - cieszy się Ryszard Kuźmiński z Wrocławia, który przeszedł zawał dwa lata temu.
  W czym tkwi sedno sukcesu? W połączeniu sił kardiologów i fizjoterapeutów z Wrocławia. Opracowali zestaw ćwiczeń, które jednocześnie nie przemęczają niewydolnego serca pacjentów i pomagają im rozciągnąć mięśnie, a także wrócić do aktywności. Niezwykle pomocne okazały się kijki do nordic walkingu.
  W czym tkwi sedno sukcesu? W połączeniu sił kardiologów i fizjoterapeutów z Wrocławia.
  - Zajmujemy się naprawdę najcięższymi przypadkami. Ci ludzie mieli nawet po kilka zawałów. Nie ruszali się z domów - opowiada prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca we Wrocławiu.

  Do niedawna jakikolwiek wysiłek był zakazany dla zawałowców. Dlatego nikt do tej pory nie odważył się zastosować ćwiczeń ruchowych w rehabilitacji chorych na serce.
  - Kilkuletnie badania i testy pozwoliły jednak opracować takie zestawy ćwiczeń rozciągających i oddechowych, które pomagają, a nie szkodzą - wyjaśnia Ryszard Jasiński, międzynarodowy instruktor nor-dic walkingu z AWF.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama