Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nordic walking na serce

Janusz Krzeszowski
Kijki pomagają ćwiczyć zarówno ręce, jak i nogi. Tutaj działają mięśnie czworogłowe
Kijki pomagają ćwiczyć zarówno ręce, jak i nogi. Tutaj działają mięśnie czworogłowe
Wrocławscy lekarze uczą ćwiczyć po zawale, pacjentom do sprawności pozwala wrócić spacer z kijkami

Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego opracował pierwszy w Polsce program powrotu do zdrowia po ciężkich uszkodzeniach serca.
Półtora miesiąca ćwiczeń z pierwszymi pacjentami przyniosło rewelacyjne wyniki. Ciężko chorzy po zawałach serca, którzy do tej pory ledwo ruszali się z łóżka, wracają do formy. Znacznie poprawia się jakość ich życia.

- Dużo lepiej się czuję, mniej się męczę, bez problemu wchodzę na drugie piętro do mieszkania. Kiedyś było to niemożliwe - cieszy się Ryszard Kuźmiński z Wrocławia, który przeszedł zawał dwa lata temu.
W czym tkwi sedno sukcesu? W połączeniu sił kardiologów i fizjoterapeutów z Wrocławia. Opracowali zestaw ćwiczeń, które jednocześnie nie przemęczają niewydolnego serca pacjentów i pomagają im rozciągnąć mięśnie, a także wrócić do aktywności. Niezwykle pomocne okazały się kijki do nordic walkingu.

W czym tkwi sedno sukcesu? W połączeniu sił kardiologów i fizjoterapeutów z Wrocławia.

- Zajmujemy się naprawdę najcięższymi przypadkami. Ci ludzie mieli nawet po kilka zawałów. Nie ruszali się z domów - opowiada prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca we Wrocławiu.

Do niedawna jakikolwiek wysiłek był zakazany dla zawałowców. Dlatego nikt do tej pory nie odważył się zastosować ćwiczeń ruchowych w rehabilitacji chorych na serce.
- Kilkuletnie badania i testy pozwoliły jednak opracować takie zestawy ćwiczeń rozciągających i oddechowych, które pomagają, a nie szkodzą - wyjaśnia Ryszard Jasiński, międzynarodowy instruktor nor-dic walkingu z AWF.
Oczywiście, osoby z dużą niewydolnością serca nie mogą ćwiczyć na własną rękę. Wszystko musi odbywać się pod czujnym okiem kardiologa i fizjoterapeuty.
W tej chwili w przyszpitalnej poradni niewydolności serca ćwiczy z kijkami kilkudziesięciu chorych. W trakcie zajęć są poddawani badaniom wydolnościowym i lekarskim.
- W grupie czas płynie szybciej i ćwiczyć chce się dużo bardziej - zachwala pacjent Ryszard Kuźmiński.

Po jednym cyklu ćwiczeń z profesjonalistami chorzy jednak będą w stanie ćwiczyć już na własną rekę, w domu czy parku. - Nauczyliśmy ich specjalnych technik: tego, jak odpoczywać między ćwiczeniami, jak trzymać prawidłowo kijki - wylicza Ewa Konował, fizjoterapeutka.
Uprawiać spacery i ćwiczenia z kijkami mogą jednak nie tylko osoby po zawałach. Pomoże to również poprawić sprawność ruchową tym, którzy zdrowieją po innych chorobach - zarówno młodym, jak i starszym.

Do uprawiania nordic walkingu wystarczą specjalne kijki, wygodne buty i odpowiednie ubranie.

Do uprawiania nordic walkingu wystarczą specjalne kijki z wkładkami na ręce, wygodne buty i odpowiednie ubranie. Na początek potrzebny jest też instruktor, który pokaże nam specjalną technikę chodu.

- Kijki kosztują około 100 złotych. Mają specjalne rękawiczki i gumki, które tłumią drgania - opowiada Katarzyna Misztak ze sklepu sportowego przy ul. Piłsudskiego.
Okazuje się, że taki aktyw-ny spacer z kijami ma zbawienne działanie na nasz organizm. Podczas zwykłego chodu pracuje około 200 naszych mięśni. Gdy dołożymy do tego kije - już prawie 600.
- Ruchy muszą być wykonywane płynnie, a kije trzymane prawidłowo i nie za mocno, żeby nie nabawić się kontuzji nadgarstków - podkreśla fizjoterapeutka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska