Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasy wojskowe wciąż przyciągają młodych

Janusz Pawul
Do klas wojskowych zapisują się nie tylko chłopcy
Do klas wojskowych zapisują się nie tylko chłopcy Fot. Janusz Pawul
Likwidacja straży granicznej nie utrudni nauki młodzieży

Gimnazjaliści z przygranicznych powiatów: lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego chcą kontynuować naukę w klasach wojskowych. Wiele z nich utworzono, opierając program nauczania na współpracy z Łużyckim Oddziałem Straży Granicznej w Lubaniu. Kłopot w tym, że ma być on zlikwidowany. To niepokoi rodziców i uczniów.

- Mój syn chciał się kształcić w takiej klasie. Teraz zastanawiam się, czy mu to odradzić - nie kryje wątpliwości Barbara Jackowska z Lubania.

Michał też jest zdezorientowany. - Bez pomocy straży granicznej, bez zajęć typowo wojskowych taka klasa nie ma sensu. Lepiej pójść do ogólniaka - mówi chłopak.

Gimnazjaliści z powiatów: lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego chcą kontynuować naukę w klasach wojskowych.

Lidia Błażków, dyrektorka lubańskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie już od kilku lat istnieje klasa wojskowa, uspokaja: - Reorganizacja straży granicznej nie będzie miała wpływu na istnienie naszej klasy.

Zamiast Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej i Ośrodka Tresury Psów Służbowych SG powstanie Specjalistyczny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej. Pułkownik Wojciech Lechowski z Komendy Głównej SG w Warszawie potwierdza, że te zmiany nie oznaczają zerwania dotychczasowej współpracy.
- Nie widzę do tego żadnych powodów - zaznacza płk Wojciech Lechowski.

Dyrektor Lidia Błażków spodziewa się - paradoksalnie - korzyści z tych zmian.
- To dla nas nawet lepiej, bo w ośrodku szkoleniowym, który powstanie, będzie pracowało więcej wykwalifikowanej kadry z przygotowaniem pedagogicznym - zauważa Lidia Błażków.
Tego samego zdania jest Joanna Paśko-Sikora, dyrektorka zespołu szkół w Lubomierzu, która także ma klasy wojskowe.

Jak podkreślają obie dyrektorki, działalność ich szkół opiera się nie tylko na partnerstwie z Łużyckim Oddziałem Straży Granicznej.
- Współpracujemy także z oddziałem Straży Granicznej w Kłodzku, z jednostką wojskową ze Świętoszowa, z policją - wylicza dyrektor Joanna Paśko- Sikora.

Dyrektorzy szkół i funkcjonariusze straży granicznej ostrzegają uczniów i rodziców, pomagających dzieciom dokonać wyboru szkoły, by nie kierowali się złudnym przekonaniem, że po skończeniu klasy wojskowej ich dziecko będzie miało automatycznie zagwarantowaną pracę w straży granicznej.
- Tak dotychczas nie było i nie będzie w przyszłości - podkreśla stanowczo Lidia Błażków.

Kandydaci do służby w straży granicznej, także ci po liceach o profilu wojskowym, muszą przejść całą procedurę naboru.

Porucznik Wioletta Grabowska, oficer prasowy OTPS, dodaje, że kandydaci do służby w straży granicznej, także ci po liceach o profilu wojskowym, muszą przejść całą procedurę naboru. Nie mają żadnej taryfy ulgowej.

Inna rzecz, że dzięki skończonej nauce w klasie wojskowej jest im zazwyczaj znacznie łatwiej niż innym kandydatom, którzy nie mieli takiego przygotowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska