Sprzątają ZUS w Wałbrzychu

  Sprzątają ZUS w Wałbrzychu

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Aż 16 osób, w tym znani dolnośląscy lekarze, oskarżonych o branie łapówek za pomoc w wyłudzaniu rent.
  Prawie 250 skazanych, 150 oskarżonych lub podejrzanych, straty Skarbu Państwa szacowane na kilkanaście milionów złotych to najnowszy bilans śledztwa dotyczącego wyłudzeń rent i odszkodowań z wałbrzyskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  W środę do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu trafi kolejny, jedenasty już, akt oskarżenia w tej sprawie. Dotyczy on 16 osób, w tym 8 lekarzy. Wśród nich są osoby znane w środowisku medycznym na Dolnym Śląsku. Na liście oskarżonych znalazł się między innymi kardiolog z Wałbrzycha Andrzej D., okuliści: Ryszard G. i Joanna W. oraz Arkadiusz D., lekarz wojskowy, obecnie pracownik Akademii Medycznej we Wrocławiu.

  Ci medycy mieli za łapówki wystawiać nieprawdziwe zaświadczenia dotyczące rzekomej choroby osób, które na tej podstawie ubiegałyby się potem o renty. Taka "usługa" miała kosztować od 200 złotych do dwóch tysięcy złotych.

  - Tych 16 osób to zaledwie część ze stuosobowej grupy, wobec której prowadzimy aktualnie śledztwo - tłumaczy Ewa Ścierzyńska z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

  Zostało ono wszczęte po zeznaniach jednego z lekarzy Macieja G., który zgodził się na współpracę z policją. Pogrążył dziesiątki osób, ale został zaszczuty. Był przez kolegów krytykowany za brak solidarności ze środowiskiem medycznym. W efekcie trzy lata temu popełnił samobójstwo.
  - Sprawa została podzielona na kilka odrębnych wątków, bo jest bardzo skomplikowana. To już ponad 150 ton akt - wyjaśnia pani prokurator. I dodaje, że choć śledztwo trwa już 10 lat, to jego końca wciąż nie widać.

  Sprawa nazywana wałbrzyską ośmiornicą medyczną ma swój początek pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Proceder kupowania rent za pieniądze był przez wiele lat bardzo skuteczny i zorganizowany jak najlepsze przedsiębiorstwo.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama