Dlaczego szkoły ukrywają punkty

  Dlaczego szkoły ukrywają punkty

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  CKE: szkoły muszą podawać wyniki egzaminów. Ale niektórzy pedagodzy boją się oceny swojej pracy.
  W piątek absolwenci podstawówek i gimnazjów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku na koniec roku szkolnego dostaną zaświadczenia z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Będzie tam podany ich wynik ze sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalisty. Nieoficjalnie poznali je już dwa tygodnie temu. Dyrektorzy dowiedzieli się też, jaką średnią zdobyła ich szkoła.

  Rodzicom kandydatów do podstawówek i gimnazjów nie jest jednak łatwo dowiedzieć się, jak uczy dana szkoła publiczna. Mimo że należą one do gmin i informacje o nich nie mogą być utajniane. Wiele szkół o wynikach egzaminów mówić nie chce. Wstydzą się tego, jak pracowały przez cały rok, bo nie mają pomysłu, jak to zmienić.

  - Nasz wynik to wewnętrzna sprawa naszej szkoły - stwierdziła w rozmowie z nami Małgorzata Musioł, dyrektorka podstawówki w Bierutowie w powiecie oleśnickim. - Takie publikacje nic nie wnoszą. Tworzy się tylko niepotrzebne rankingi - przekonuje. Wyniki szkoły podała dopiero, gdy kazał jej to zrobić burmistrz Bierutowa.Część nauczycieli twierdzi, że efekt egzaminów to wewnętrzna sprawa szkoły.

  Taka postawa dziwi Mirosława Sawickiego, wicedyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
  - Takie wyniki to informacja publiczna - podkreśla.

  Dlaczego zatem sama CKE nie podaje tych informacji np. na stronie internetowej? Bo ustawa tego nie nakazuje, a CKE nie ma w tym roku pieniędzy, by zlecić przygotowanie takiego zestawienia. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu zbiorcze wyniki prześle do dolnośląskiego kuratorium dopiero po wakacjach.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej od lat pracuje nad tym, jak obliczyć wskaźnik, który pokaże, ile uczeń podstawówki i gimnazjalista nauczył się od pierwszej klasy do ostatniej. Nie wiadomo jednak, kiedy wzór zostanie opracowany.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wizytatorzy

   BP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 18

   Drobna korekta: wizytatorzy nie sprawdzają realizacji podstawy programowej tylko zapisy w dziennikach. Tworzą zupelnie niepotrzebne statystyki, ktorych nikt nie wykorzystuje oraz atmosferę, iż są...rozwiń całość

   Drobna korekta: wizytatorzy nie sprawdzają realizacji podstawy programowej tylko zapisy w dziennikach. Tworzą zupelnie niepotrzebne statystyki, ktorych nikt nie wykorzystuje oraz atmosferę, iż są niezbedni. W praktyce nie udzielają kompetentnych informacji na temat prawa oświatowego, ani nie mają pomysłów na poprawę jakości pracy szkoły.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama